Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Peke Yüzlü Kedi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kendi başına bir cins olarak düşünülse de,
Peke Yüzlü kedi temelde düz yüzlü bir İran Kedisidir.
Hatta İran kedisinin aynı göz alıcı tüyleri vardır.
Bugün bulunan Peke Yüzlü kedi lerin çoğu, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaşıyor.

FIZIKSEL ÖZELLIKLER
Bu cins belirgin bir yuvarlak baş ve kısa, sivri kulaklı kısa ama dolgun bir vücuda sahiptir. Düz olan yüzü, Pekingese köpeğine çarpıcı bir benzerlik taşır – dolayısıyla adını ondan alır. Bu aynı zamanda gözlerinin şişkin olduğu yanılsamasına da yol açar. Standartlara göre burun, “kısa, depresif ve gözlerin arasına girintili” olmalıdır. Aynı zamanda, Peke Yüzlü kedi nin ağızlıksız olması da sıra dışıdır.

İran kedisi gibi uzun, ipeksi tüylere sahiptir. Buda, onu, kalın ve yoğun tüylü yapıyor.

KIŞILIK VE MIZAÇ
Peke Yüzlü kedi, nadiren belaya giren bir uysal kedi. Gürültülü ortamlarda huzurlu hane halklarını tercih eder ve gün içinde bir kanepe ya da uykuda dinlenerek tembellik yapmaktan keyif alır. Ancak Peke Yüzlü kedi nin dostane ve sevecen bir doğası var.

Sevgiyi vermeyi ve kabul etmeyi inanır ve genellikle evde bir kişiye bağlanır. Bu, diğer insanlarla etkileşime girmeyeceği veya ziyaretçileri dostane bir şekilde karşılayamayacağı anlamına gelmez.Buna ek olarak, sessiz doğası nedeniyle Peke Yüzlü kedi, hanedeki tek evcil hayvan olmayı tercih ediyor.

HANGI
İran kedisi gibi, Peke Yüzlü kedi nin tüylerini düzeltmek ve tımarlamak ya da tüylerini düzeltmek için günlük olarak bakılması gerekir. Kulaklar da düzenli olarak kontrol edilmelidir.

Kirlenmeleri zordur, Peke Yüzlü kedi banyoyla çok sevecektir. Bununla birlikte, banyodan önce düzgün bir şekilde tüylerini düzeltin. Aynı zamanda havlu ve fönleyerek kurutmak da güvenlidir.Son olarak, Peke Yüzlü kedi nin gözleri sulanabilir ve her gün nemli bir bezle silinmelidir.

SAĞLIK
Yüz yapılandırması nedeniyle Peke-Faced genellikle tıbbi sorunlardan muzdariptir. Gözyaşı kanalları tıkanabilir (sulanan gözlere neden olabilir) veya küçük burun boşlukları solunum problemlerine yol açabilir. Ağzı kapalı olduğunda da zayıf bir hastalık vardır. Kedi yaşlandıkça bu problemler daha da kötüye gidebilir.

TARIH VE ARKAPLAN
Peke Yüzlü kedi nin tarihi, sıradan İranlıların bir varyantı, sıradan Kızıllar’ın literatüründe kendiliğinden ortaya çıktığında, 1930’lara kadar izlenebilir. Amerika ve Kanada’da hızla popülerlik kazandı, hatta kedi gösterilerinde ödül kazandı.

Peke-Faced’in, Avrupa’da birçok anormallik nedeniyle önemli bir işareti henüz yok.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler