Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Pointer

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Pointer ırk bakımından İngiliz kökenli bir avcı köpeğidir. Avcı köpeği olması özelliğinden dolayı koku alma duyusu çok gelişmiştir. Burun yapısı da bunu destekler. Av köpeği olmasından dolayı çoğu zaman doğada olan bu hayvan atletik bir vücut sistemine sahiptir. Av köpeği hayranı olan çoğu insan bu ırkı çok beğenir. Avcı bir ırk olan bu köpek kendine has asil bir görünüme ve duruşa sahiptir. Bazı av köpeklerinin aksine bu ırk aynı zamanda aile köpeğidir. Bu köpek her ne kadar aile hayatına çok uygun olsa da apartman onun için hiç uygun değildir. Evde beslenmesi için bir çiftlik evi ya da bahçeli eve sahip olmak gerekir.


Temel Özellikleri
Pointer belirgin özellikleri en başta tüm vücudunun simetrik ve orantılı bir şekilde olmasıyla dikkat çeker. Avcı köpeği olması ve doğaya alışkın olması sebebiyle uzun süren avlar ve koşular kolay kolay bu köpeği yormaz. Vücut yapısının uyumu ona kıvraklık ve çeviklik özellikleri kazandırır. Koku duyusu ve ses duyusu inanılmaz gelişmiştir. Ormanda ve açık alanlarda uzun vakitler geçiren bu hayvan sahibine karşı hiç vahşi değildir.

Görünüş Ve Yapısı

Pointer görünüşü en başta adaleli ve kaslı görünüşü ile dikkat çeker. Boyu 54 ile 62 cm arasındadır. Kilosu ise 20 ile 30 kg arasındadır. 30 kilodan fazla olması normal değildir. Uzun ve sağlam bacak sistemine sahiptir. Kulakları büyük ve sese karşı çok duyarlıdır. Renkleri genellikle kahverengi tonlarıdır. Burnu yuvarlak denebilecek bir şekle sahip olup siyahtır. Enerjik yapısının etkisi dış görünüşüne yansır.

Karakter Özellikleri
Pointer karakteri vahşi doğada yaşama alışkın olmasına rağmen sahibine ve insanlara karşı çok kibar ve sakindir. Eğitim açısından biraz zahmetli olan bu hayvan gereken emek harcandığı sürece karakteri ve tavrıyla eğitimin karşılığını verecektir. Sahipleriyle arasındaki kuvvetli bağ iyi bir görev köpeği olmasını sağlar.

Bakımı
Pointer bakımı tüylerinin kısalığı bakımından çok zor değildir. Düzenli olarak taranması ve ölü tüylerin temizlenmesi yeterli olacaktır. Gerektiği zaman yıkanabilir. Düzenli olarak antrenman ve egzersiz yaptırılması şarttır.

Beslenme
Pointer beslenmesi köpeğin yaşı, kilosu ve sağlık durumu göz önüne alınarak sağlanmalıdır. Orta sınıf avcı köpekleri için uygun olan kuru mamalar ile beslenmesi gerekir. Suyu ve yemeği taze tutulmalıdır. Kolay kolay kilo almasa da 30 kg üzerine çıktığında beslenme düzenine dikkat edilmelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular