Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Polonya Tazısı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Polonya Tazısı Polonyalı avcılar tarafından çok beğenilen ve tercih edilen üstün yetenekli bir avcı köpeği olma özelliği taşır. Ava çıkıldığı zaman iletişim halinde olabilmek için kendine has sesleri kullanıp iletişimi koparmayan bir özelliğe sahiptir. Avcı olmasının yanı sıra aile yaşamına çok uygun bir aile köpeği olma özelliğine sahiptir. Bakımı kolay ve ailesine bağlı olsa da tanımadığı insanlara, hayvanlara ve her türlü varlığa karşı çok temkinli ve dikkat odaklı olan bir ırktır. Geçmişte av köpeği olarak kullanılan bu ırk yaban tavşanları, yaban domuzu, karaca, tilki ve bazı diğer yaban hayvanlarını avlamak için kullanılmıştır. Sazlıklarda da ördekleri bölgelerinden çıkarmak için kullanılır.

Temel Özellikleri
Polonya Tazısının belirgin özellikleri çeşitli işlevleriyle bilinir. Polonya Tazısı, güçlü ve yorulmak bilmeyen yapısına karşın avda yırtıcı ya da vahşi bir karaktere sahip değildir. Avcı olma özelliğinin yanı sıra efendisine karşı çok duygusal ve itaatkardır. Ev dışında da ev içinde de yaşayabilen bir köpek olma özelliği taşır. İyi ve sakin bir ruha sahip olan bu ırk avını yüksek koku alma duyusuna sahip olduğu burnu ile bulur. Sesi ise çok yüksek bir kapasitededir. Tazılar içerisinde yapısı sağlam olan grupta yer alır.

Görünüş Ve Yapısı

Polonya Tazısının görünüşü itibariyle kahverengi-siyah tonlarıyla dikkat çeker. Renkleri genellikle kahverengi-siyah, kahverengi, siyah ya da kahverengi tonlarıdır. Büyük ve öne sarkan kulakları ile dikkat çeker. Siyah ve yuvarlak yapıdaki burnu çok yüksek koku alma becerilerine sahiptir. Dik ve atletik bir duruşa sahiptir. Vücut yapısı ve kas sistemi ona çevik ve dimdik bir görüntü verir. Kuyruğu orta boydadır.

Karakter Özellikleri
Polonya Tazısı karakteri görev almaktan ve görevi başarıyla yerine getirmekten zevk alan bir av köpeğidir. Aldığı görevden bu kadar zevk almasının bir başka sebebi de duygusal bir bağ hissettiği sahibini mutlu etmek istemesinden kaynaklanmaktadır. Doğada her an tetikle olmasına karşın ev içerisinde tam bir aile köpeği özelliği taşır. İçli ve duygusal bir ırktır.

Bakımı
Polonya Tazısı bakımı sağlıklı bir şekilde karşılanması için eğitilmesi gerekir. Eğitim sırasında bir komutu öğrenmesi için 5-10 defa tekrar edilme yeterlidir. Yavruluk döneminde sosyalleştirilmeleri gerekir. Çok uzun tüylere sahip olmadıkları için çok tüy dökmezler. Gerektiği vakitlerde tüyleri taranmalı ve ölü tüyler atılmalıdır.

Beslenme
Polonya Tazısı beslenmesi kendi ırkına ve av köpeklerine özel üretilen kaliteli mamalarla sağlanmalıdır. Suyu ve maması daima taze tutulmalıdır. Kilosu kontrol edilmelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular