Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Ragdoll Kedisi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
RAGDOLL KEDISI NEDIR?
Büyük ve ağır olan Ragdoll kedisi sessiz gücün özünü somutlaştırır. Oval mavi gözleri ve dört geleneksel sivri renkte gelen yarı-uzun ipeksi bir ceketi vardır: mühür, çikolata, mavi ve leylak; ve üç bölümler: katı veya colorpoint, particolor ve oryantal bicolor.

Gölgeli bir Ragdoll beyaz eldivenli pençelere sahipken, bicolor Ragdoll yüzünün tersine çevrilmiş bir “V.” şeklindeki beyaz bir maske ile kaplıdır. Bicolor’in ayrıca bacakları, göğsü, karnı ve karnı – boynunun etrafında bir kürk yakası var – hepsi beyaz kaplı.

KIŞILIK VE MIZAÇ
Ragdoll kedisi, kedi krallığında en iyi tavırlardan (ve en yumuşak seslerden) birine sahiptir. Bu nazik, uysal ve tatlı huyludur, ve sizi ilginiz için rahatsız eden türden değildir. Ragdoll da eğlenceli olabilir, ancak her zaman aktif değildir. Kolayca eğitilebilir, bu kedi bir bez bebek gibi, bu yüzden onun adı gibi gevşek yalan söyleyecektir. En önemlisi, çocuklarla veya diğer evcil hayvanlarla iyi geçinecek sevgi dolu bir kedidir ve bu da tüm aile için mükemmel bir arkadaştır.

TARIH
Ragdoll ırkının tarihi tartışmalara ve karamsar öykülerle gölgelenmiştir. Böyle bir hikaye, dişi bir kedinin gizli bir hükümet deneyinin parçası olduğunu ve genetik olarak değiştiğini iddia ediyor. Daha sonra, kedinin Ragdoll özellikleriyle bu harika görünümlü yaratıkları üretebileceği iddia edildi. Dışardaki öyküler bir yana, cins, Kaliforniya’da bir Pers kedi kedisi olan Ann Baker ve Farsça / Angora kökenli bir yarı-fahişe uzun tüylü beyaz dişi olan kedisi Josephine’e atfedilir.

Ragdoll’lar, Ragdoll’lar için Cat Fanciers ‘Association’da (CFA) kabul edilmek üzere kurulan bir grup – Josephine’in Kaliforniya, Riverside’daki bir Bayan Pennels’in mülkünde yaşadığını iddia ediyor. RAG’e göre Baker, 1960’ların başında yanlışlıkla Josephine’i arabasına attı.Kedi kurtarıldıktan sonra, siyah ve beyaz tüylü, uzun saçlı bir tom ile çaprazlanmıştı. Sendika, Daddy Warbucks adında bir katı siyah erkek kedi yavrusu ve Fugianna adlı bir mühür işaretli bicolor kadın üretti.

Bir mühür noktası dişi olan Tiki ve siyah beyaz bir erkeği olan Karabuğday, her ikisi de bir sonraki litrede doğmuştu.Ragdoll cinsinin kökeniyle ilgili tüm masalların en makul olanı budur.

ARKAPLAN
1971 yılında, Ann Baker kendi ırkını, Uluslararası Ragdoll Kedi Derneği (IRCA) için kendi kayıt oluşturdu ve kendi çıkarlarını korumak için Ragdoll adını markaladı. Ticari marka, 2005 yılına kadar geçerliydi ve bu da IRCA yetiştiricisinin lisans ücreti ödemesini ve satılan her yavru için yüzde 10 telif ücreti ödemesini zorunlu kılıyordu.

Ayrıca, yetiştiriciler, bazı kedi dernekleri ile IRCA Ragdolls’ı kaydetmek veya sergilemek istendiyse, Baker’ın önceden onayı gerekliydi.Bu düzenleme ile hoşnutsuz, birçok yetiştirici Baker ve IRCA’dan ayrıldı ve 1975’te Ragdoll Topluluğu’nu kurdu. Adı daha sonra Ragdoll Fanciers ‘Club International’a (RFCI) dönüştürüldü.

Baker ve Ragdoll’ları satın alan ilk yetiştiriciler olan Denny ve Laura Dayton tarafından kurulan RFCI, ana kedi derneklerinden tanınma ve Ragdoll türünü geliştirmeye adamıştır. Bu, Daytons ve Baker arasında çok fazla düşmanlık yarattı ve yıllarca süren dava takip etti.

Daha sonra, diğer cins grupları Ragdoll’ı, 1993’te RAG gibi tanıtmak için kuruldu. Tartışmalı geçmişin üstesinden gelmek uzun yıllar aldı, fakat RFCI ve diğer IRCA olmayan yetiştiriciler Ragdoll’ı her büyük Kuzey Amerika kedi derneğinde şampiyonluk statüsüne taşıdı. – 2000 yılında şampiyona veren CFA.

Ragdoll kedisi oldukça popüler hale geldi, ancak ırkın tarihi hakkında hala kafa karışıklığı var. Yine de, Ragdoll hayranları bunu geride bırakıyor ve bu harika kedi için daha parlak bir gelecek umuyorlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular