Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Sakallı Collie

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Sakallı Collie dünyada çok popüler olan ve televizyonlar dizilerinde yer alarak adını dünyaya daha çok duyuran uzunlu tüylere sahip bir köpek ırkıdır. Oyuncu bir ırk olan bu canlı oyun oynamaktan, oynatılmaktan çok ciddi keyif alır. Enerjisi yüksek olan bir mizaca sahip olduğu için de bu enerjinin atılması oyun oynama yoluyla gerçekleşir. Bu köpek ilk kez köpek sahiplenmek isteyen kişiler için çok idealdir. İdeal olmasının en büyük sebeplerinden biri tam bir aile köpeği olmasıdır. Aileleriyle mutlu bir yaşam sürdürecek olan bu ırk yaklaşık olarak 12 ile 14 yıl arasında bir ömre sahiptir.


Temel Özellikleri
Sakallı Collie belirgin özellikleri yaşamları boyunca uzun tüylere sahip olmasına rağmen tüylerini birkaç kez döküyor olmasıdır. Ailesine ve sevdiklerine karşı sadakat bir yapıdaki bu hayvan aynı şekilde sevimli ve sempatik hareketler sergiler. Sevimli olan karakterinin altında ise çok güçlü bir hayvan yatar. Kaba ve yoğun tüylere sahip olan derisi onu orta boylu bir çoban köpeği yapar. Köpek cinsleri içerisinde büyük bir köpektir.

Görünüş Ve Yapısı

Sakallı Collie görünüşü 18 ile 27 kilogram arasında değişen ölçülerle kendini belli eder. Boyu ise 51 ile 56 cm arasında değişir. Vücudunun heryeri yoğun ve uzun tüylerle kaplıdır. Adına Sakallı Collie denmesinin nedeni ise çenesinin altında yer alan uzun tüylerdir. Tüyleri ise beyaz, kahverengi ve siyahtır. Yuvarlak ve koyu kahverengi bir buruna sahiptir. Kulakları da uzun tüylerle kaplanmıştır.

Karakter Özellikleri
Sakallı Collie karakteri eğitildiği vakit sosyal alanlara uyum sağlayabilecek bir duruma gelir. Gün içerisinde almış olduğu görevleri ve komutları çok disiplinli bir şekilde yerine getirebilir. Oldukça hareketli ve enerjik yapısından dolayı da sosyal ve oyunsever bir karaktere sahiptir. Belli zamanlarda inatçılık yapsa da genel olarak uyumlu bir köpektir. Keyifli olduğu zamanlarda kuyruğunu sallar, dikkat çekmek için ise zıplar. Çocuklarla çok iyi dost olur.

Bakımı
Sakallı Collie bakımı çok uzun tüylere sahip olduğu için günlük tüy temizliği halledilerek yapılmalıdır. Kulaklarının ve burnunun kontrol edilip temizlenmesi gerekir. Kilo almaması ve sağlığının bozulmaması için yürüyüş, antrenman ve egzersiz yaptırılmalıdır.

Beslenme
Sakallı Collie beslenmesi bir ev köpeği olduğu için çoğu zaman ev yemekleri verilerek yapılmaktadır. Ev yemeği verilmesi kesinlikle köpekler için çok yanlıştır ve bu çeşitli hastalıklara sebebiyet verir. Suyunun ve mamasının taze tutulması gerekir. Irkına uygun kuru mama verilmelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular