Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Sasso Tavuk

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Organik et üretiminde tercih edilen etlik tavuk cinsi olan Sasso tavuğu hem de yumurtası için beslenebilmektedir. Broiler kadar çabuk büyümese de 60-70 gün gibi kısa bir zamanda 2-2,5 kg ağırlığa ulaşabilir.

Fransa ana vatanlı olan bu tavuk ırkı broilerdan farklı olarak kahverengi tüylere sahiptir. Salma olarak yetiştirildiğinde et verimi yüksek olan bir ırktır. Saso et tavuğu doğal et üretiminde kullanılmaktadır.

Broiler tavuk cinsine kıyasla Saso tavuğu daha yavaş gelişim göstermektedir. Ancak avantajlı tarafı ise yumurta verimi olan bir tavuk olmasıdır. Yılda yaklaşık olarak 150-180 yumurta verebilir. Yumurtlamaya ise 18-20 haftalıkken başlayabilirler. Yumurta ağırlıkları yaklaşık 60-65 gram gelmektedir.

İyi beslenmiş 100 günlük bir Sasso tavuk 3,5 kg kadar büyüyebilir. Yem tüketimi ise günde 150-180 gramdır. Bu tavuk cinsinin bir diğer özelliği ise çift sarılı yumurta veren tavuk olmasıdır. Gri renkte yumurta verirler.

Sasso tavukları beslenirken en kısa sürede en hızlı büyümeyi elde edebilmek için serbest yemleme uygulanması tavsiye edilir. Dönemsel olarak farklı yemler verilmelidir. Örneğin civciv döneminde ihtiyaç duyduğu protein ve enerji piliç döneminden farklı olmaktadır.

Su ve çevre ısısı da büyümelerinde önemli bir etkendir. Tavuklar içilebilir temiz suya ihtiyaç duyar. Ayrıca kümes ısısı da büyümelerini ve yem – su ilişkisini doğrudan etkilemektedir. Çevre şartlarına duyarlı olduklarından ilgili davranmak ve bakımlarını aksatmamak gerekir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular