Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Sazak mukalliti

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Sazak Mukallidi, önceden benzemesi nedeniyle Küçük Mukallit’in bir alt türü olarak biliniyordu. Alanda, kuşun tanımı kuşun sesinin dinlenmesi ve iyi şekilde gözlenmesi ile mümkün olabilmektedir.

Daha yumuşak olan yüz ifadesinin yanısıra, sazak mukallidi alt gaganın ucunda siyah olmayan birazcık daha uzun gagası, daha tekdüze tersiyerleri ve sıklıkla daha açık renkli olan tabanları vardır.

Sazak mukallidinin yüz ifadesi, en belirgin gözün arka kısmında olan silik göz üstü çizgisi ve sözü geçen yanal tepe çizgisinin hiçbir izi olmaması nedeniyle, biraz daha yumuşak olmaya eğilimindedir.

Gaga çoğu küçük mukallitinkinden daha uzundur ve bu türdeki alt gaganın ucunun koyu renkli olması eğiliminden yoksundur. Öte yandan sazak mukallidi, Küçük mukallitte görünen, tersiyerlerin koyu renkli orta kısımları ile açık renkli perçemlerinin oluşturduğu kontrast ve vücudun yanlarındaki lekeler olmaksızın, renk bakımından daha açık ve daha soğuk tonlardadır.

Bu gibi detayları kuyruk deseninde değerlendirmek daha güçtür. Ancak sazak mukallidinde kuyruk tüylerinin dıştakilerinin beyaz renkli uç kısımları, küçük mukallittekinden daha belirgindir. (öte yandan ak mukalliteki beyazlık aynı şekilde daha belirgindir) Bu bağlamda kuyruk uzunluğunu dikkate almak daha pratik olabilir ki kuyruk küçük mukallitte daha kısadır.

Elbette küçük mukallit adından da anlaşılacağı üzere ayakları sıklıkla kontrast oluşturacak şekilde sazak mukallitindekinden daha koyudur.


Habitatı
Çalılık ve akasya türü ağaçlık alanlarda görülür.

Yayılışı

Buna göre; Kuzey doğu Arabistan yarımadasından, İran, Pakistan, Hindistan, Srilanka, Kırgızistan, Afganistan, Türkmenistan, Özbekistan ve Kazakistan da yayılır.

20.000 km2 lik bir alanda yayılır.Beslenme
Böcek ve örümcek ile beslenir.
Göçü
Göçmen bir kuştur.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Tweety Diğer Kanatlı hayvanlar 0 275

Benzer konular