Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Scottish Fold

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Scottish Fold dış görünüşündeki yer alan özellikler ve güzelliği ile dünyada en çok sahiplenilmeye başlayan kedi ırkları arasında yer alır. 1960’lı yıllardan itibaren tesadüf sonucu keşfedilmiştir.

Temel Özellikleri
Scottish Fold belirgin özellikleri özellikle ilgin kulakları ile dikkat çekmektedir. Bir diğer önemli özelliği ise çok farklı şekillerde oturma ve yatma hareketlerinin bulunmasıdır. Ellerini ve ayaklarını kullanarak halı üzerinde, sert zeminlerde, yatakta ve çeşitli yerlerde gerinme türü hareketler yaparak vücudunu şekilden şekile sokar. Sırt üstü yattığı zamanlarda ayaklarına ve ellerin ulaşmaya çalışması da sevimli bir görüntü yaratmasına neden olmaktadır.

Görünüşü Ve Yapısı

Scottish Fold görünüşü bakımından orta boyutlu kedilerdendir. Kulakları öne doğru kıvrılmış bir özelliğe sahiptir. Yavruluk döneminde üç haftalık olduktan sonra kulaklar kıvrılır. Çoğunun tüyleri kısa ve yumuşak bir haldedir. Uzun tüylü olanları da vardır ancak bu durum çok nadiren görülür. Orijinal rengi beyaz olsa da günümüzde birden fazla renge sahip olanları bulunmaktadır.

Karakter Özellikleri
Scottish Fold zeki olan kedi ırklarından biridir. Çevresine karşı kolaylıkla ayak uyduran ve kibar davranan bir haldedir. Evde yalnız kalmak onlara göre değildir çünkü sahiplerine çok düşkünlerdir. Sahibiyle vakit geçirmek, oyun oynamak ve yan yana bulunmak bile onu heyecanlandırır ve mutlu eder. Ona arkadaş olabilecek ikinci bir kedi uygundur. Evde ilgi bekleyen bir kedidir. Oyuncu bir kedidir. İyi eğitildiği vakit çoğu numarayı öğrenirler.

Bakımı
Scottish bakımı kolay olan bir kedidir. Tüyleri düzenli olarak taranmalı ve fırçalanmalıdır. Tırnakları uzadıkça bakım yapılmalı ve kesilmelidir. Kolay kolay kirlenmese de kirlendikçe ve gerektiği zamanlarda yıkanmalıdır. Zaman zaman kilo almaya meyilli olabilme ihtimalinden dolayı kilo kontrolü yapılmalı ve obezite, diyabet gibi hastalıkları yaşanmaması için kontrol altında tutulmalıdır. Zaman zaman da sağlık kontrolleri yapılmalıdır.


Beslenme
Scottish beslenmesi kaliteli ve sağlıklı mamaların verilmesiyle yapılmalıdır. Mamalar ve su taze olacak şekilde kedinin önüne sunulmalıdır. Yağlı gıdalar, ev yemekleri, yemek artıkları, hamur işi gıdalar kedinin sağlığı açısından zararlı olduğu için verilmemelidir. Zaman zaman ıslak mama da verilebilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular