Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Sevda Papağanı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Sevda papağanları veya cennet papağanları arasında ülkemizde bir anlam karışıklığı vardır. Cennet papağanları; tüm Dünya’da sevda papağanı olarak bilinen grup içerisinde yer alır. Bu nedenle sevda papağanlarını geniş bir başlık içerisinde ele almak istedik. Bu grup içerisinde; cennet papağanları, siyah kanatlı sevda papağanı, kırmızı kafalı sevda papağanı, lilian’s sevda papağanı, gül yüzlü sevda papağanı gibi papağanlar yer almaktadır.

Sevda Papağanı Kafesi
Sevda papağanları eşlerine oldukça düşkün olan papağanlardır. İsmi de buradan gelmektedir. Sevda papağanı sahiplendirme çift olarak beslemek doğru olanıdır ve kuşun sağlıklı mutlu olması için bu gereklidir. Günün büyük bir çoğunluğunu çiftler birbirleri ile ilgilenerek geçirirler. Çift olarak beslemek uygundur demiştik. Fakat tek olarak beslenenlerde kuş sahibine büyük ilgi duyar ve karşılığında büyük bir ilgi bekler. Anavatanları Güney Afrika’dır.


Sevda Papağanı Türleri ve Ömrü & Yaşam Süresi
9 farklı türü olan sevda papağanlarının genel özelliklerinden bahsedecek olursak. Güçlü ve büyük gagalara sahiptir, birçok farklı renk kombinasyonunda olabilirler. Boyları ortalama olarak 12-18 cm arasındadır. Kısa ve küt tüylere sahiptirler. Gürültülü papağan türlerinden birisidir. Kaba ve şiddetli sesleri vardır. Konuşma yetenekleri çok gelişmiş değildir. Fakat iyi bir eğitim ile bazı kelimeleri tekrar edebilirler.

Sevda Papağanı Bakımı
Dediğimiz gibi çift beslemek daha iyi olacaktır. Çünkü sevda papağanları sesi ile eşlerine düşkün papağanlardır ve aşk yaşamayı severler. Tek besleyecekseniz ona büyük bir ilgi göstermeli ve onunla ilgilenmelisiniz. Oldukça meraklı ve yaramaz kuşlardır. Bu nedenle evde serbest dolaştıkları zamanlarda dikkatli olmak gerekir. Hem kendilerine hem de ev eşyalarına zarar verebilirler. Sahibi evdeyken genellikle sahibinin başında ve omzunda durmayı severler.

Sevda Papağanı Yemi & Ne Yer?
Doğal ortamlarında tohumlar ve meyveler ile beslenirler. Sevda papağanı bakımı evde bakılanlarda aynı şekilde beslenebilirler. Hazır satılan yemlerden muhabbet kuşu yemlerini kullanabilirsiniz. Arada meyveler ile takviye yapabilirsiniz.

Sevda Papağanı Satılık & Sevda Papağanı Fiyatları
Sevda papağanı sahiplenmeden önce ön bilgi; bu işe yeni başlayan iseniz bir hobici sevda papağanı yavru almak en iyisi olacaktır, uzun süreli sahiplenmeyi bir heves değil de bir hobi olarak düşünenler için yavru sevda papağanı sahiplenme yada kaba bir tabirle satılık sevda papağanı almak en iyi yoldur. Sevda papağanı sahiplenmeden önce üreticinin güvenilir olması temiz ve bakımı yapılan anne ve babadan sağlıklı bir şekilde yavru alınmış olması gerekir. Bir sevda papağanı üretici ile irtibata geçip çevrenizde yakınınızda olmaı daha iyi olur çünkü canlı sevkiyatı normal şartlarda yasak ve bu nedenle otobüs firmaları ile gönderilmektedir. Bir kutu içerisinde saatlerce kapalı, havasız ortam onu strese sokabilir. Daha yavru hayatı yeni yeni öğrenen bir sevda papağanına bu yapılan zulüm etmiş oluruz. Yakın bölgenizde üretici bulup tanışmanızda fayda var. Rezerve şekilde yumurtadan çıkmış yada çıkmak üzere olan anne ve babasının sağlık olmasına dikkat edin.

Sevda papağanı bakımı diğer papağanlara oranla biraz daha zahmetlidir. Çünkü hiperaktif kuşlardandır. Sürekli bir şeyleri kemirirler, oynarlar, bağırırlar vs. yukarıda da belirttiğimiz gibi çift almanızı öneriririz, diğer türlü tek olduğunda ilgiyi sizden bekleyecek ve ilgi görmez ise strese bağlı sağlık sorunları ile yaşam süresi azalabilmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular