Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Sincaplar Nasıl Hayvanlardır?

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,071
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Pek çok farklı sincap türü vardır. Ormanlık ve çalılık bölgelerde yaşayan sincaplar, bazen insanlar ile aynı alanları paylaşarak yiyecek topladıkları ve etrafları temizledikleri de görülebilir. Evcilleştirilmeye meyilli olan bu kemirgen canlılarla insanlar arasında bir etkileşim vardır. Sincaplar ve insanlar arasındaki bu etkileşim, bu sevimli hayvanların birçok tasvirine yol açmıştır, ancak gerçek yaşamdaki sincaplar ve insanlar bir araya geldiğinde problemler ortaya çıkabilir.
Hayvanlar âleminin en şirin canlıları arasında anılan bu canlılar, büyük ve iri gözleriyle çok ilgi çekmektedirler. Kabarık rengarek tüyleri, uzun kuyruklarının yanı sıra vücutlarının alt kısmı pürüzsüz tanımlanacak beyaz türlere sahiptir. Sincaplar, sincap familyasının Sciuirade memelilerin üyeleridir ve 25 sincap türü vardır. Renkleri griden kızıl kahverengiye kadar değişir ve açık, koyu renklerde değişen çizgileri bulunur. En küçük sincap türü sadece 17.7 cm uzunluğunda ve 25,3 gr ağırlığında olup en büyük sincap 28 cm uzunluğunda ve yaklaşık 455 gr’dır. Tüm sincapların büyük yanak keseleri bulunur ve yüksek perdeli ıslık ve cıvıltıları kullanarak iletişim kurarlar. Sincap türlerinin çoğu, Kuzey Amerika, Kanada‘dan Meksika‘ya kadar bulunmasına rağmen orta Rusya’dan Çin ve Japonya‘ya kadar değişen Asya türleri vardır. Doğu sincapı, Mississippi Nehri’nin doğusundaki bölgeye hakimdir ve birkaç sincap türü, Mississippi’nin batısında yaşamaktadırlar. Bu canlılar, çeşitli ortamlarda yaşayabilir, ancak genellikle çalılık veya ormanların kenarlarında bulunur. Sincaplar ayrıca evlerin arka bahçelerinde bulunabilir ve hatta şehir parklarında yaşayabilirler.
Sincaplar, büyük yanak keselerinde taşıdıkları yiyecekleri saklayabilecekleri yerlerde yaşamayı tercih ederler. Yaşayabilecekleri yerlere çalılar ve kütüklerin yanı sıra sincapların yerden kazdığı yuvalar da dâhildir. Bu canlılar tohumları, fındıkları, meyveleri bazen de böcekleri ve kuşları yiyerek beslenirler. Kentsel ortamlarda yaşayan sincaplar ayrıca patates cipsi, kraker, bisküvi ve ekmek gibi insan yiyeceklerini de yiyebilirler. Genellikle yalnızca çiftleşme sırasında diğer bir sincapla bir araya gelen bu canlılar diğer zamanlarda tek başına yaşayan canlılardır. Otobur canlılar arasında yer alan sincaplardan dişiler yetişkin olduğunda bir defa da 5 yavru doğrurabilir ve bu verimlilik ömrü boyunca sürebilir.
Bu minik hayvanların diğer her canlıda olduğu gibi çevre üzerinde olumlu etkileri vardır. Yiyecekleri toplayıp depolayarak yaşadıkları ekosistemler boyunca tohum ve mantar sporları dağıtarak yeni büyümeyi teşvik ederler. Ayrıca etçil hayvanlar için bir yiyecek kaynağı da sağlarlar. Sevimli olan bu canlılar, ne yazık ki özellikle insanlar onlarla etkileşime girdiği zamanlarda hastalıkları da iletebilirler. Sincap ısırmaları, ağrılı olmaktan başka, bakteriyel enfeksiyonlara yol açabilir. Ayrıca ekim yapılan bahçeleri kazarak, tohum ve bitki soğanlarını yiyerek bu tarlalara zarar verebilirler. Ancak günümüzde sincapları ekilen soğanlardan ve tohumlardan uzak tutmanın kolay pek çok yöntemleri bulunmaktadır.
Bu hayvanlar, eğlence alanında popüler hayvanlardır. Sincaplar konusunda birçok çizgi flim ve animasyon filmleri çekilmiş olup bu filmler yediden yetmiş yediye ilgi görmüştür. Gördükleri ilgiden dolayı bu filmlerin serileri çekilmiştir. Disney’in çizgi film sincapları “Chip ‘n Dale” birçok canlandırılmış kısa filmin yıldızı ve çocuk televizyon dizisinin kahramanı olmuşlardır. Alvin ve Sincaplar adlı animasyon filmlerindeki üç sincabı bilmeyen yoktur. Sincapların ömrü; insanlar ya da yırtıcı hayvanlar tarafından avlanmadıkları takdirde yaklaşık olarak sürece 6-8 yıldır. İnsanlarla iç içe yaşamaya adapta olmuş bu canlılar, yiyecek bulamadıklarında hayatta kalmak için kendi kendilerine adaptasyon süreci başlatabilirler. Bu süreçle aynı zamanda potansiyel avcılarından da korunmak için hareketler sergileyebilirler. Sincapların hayatta kalmak için yaptığı adaptasyon sürecine kısaca bir bakalım.

Sincapların Hayatta Kalma Uygulamaları​

Farklı habitatları göz önüne alındığında, sincaplar, kışın ve yiyeceklerin az olduğu zamanlarda hayatta kalmak için insanların yaşam alanlarına adapte oldukları gibi farklı adaptasyon uygulamalarına başvurmaktadırlar. Bu süreçte sincaplar, etrafta yiyecek taşımak için özel olarak uyarlanmış iç yanak torbalarını kullanırlar ve kış uykusuna yatarlar. Sincap kış uykusu biraz yanıltıcıdır; çünkü bu gerçek bir kış uykusu değildir. Bu kış uykusunun gerçek olarak atfedilmemesinin sebebi ise bu süreçte zaman zaman uyudukları yeraltında yanak torbalarından sakladığı yemekleri yemesinden dolayıdır.


Hazırda Bekletme Durumu​

Kış mevsiminde sincaplar, solunum ve kalp atışlarını azaltarak, kendilerini ayılar gibi kış uykusundaki hayvanların yaşadığı duruma benzer bir durumuna sokarlar. Bu şekilde yaparak gıda kıtlığı dönemlerinde bile hayatta kalabilirler. Bu durumda, sincap yalnızca depolanmış yiyeceklerini yemek için ara sıra uyanmak zorunda kalır. Solunum hızını dakikada 60 nefesden 20 nefese kadar düşürebilen sincaplar, bu süre zarfında daha düşük bir genel vücut sıcaklığına sahiptirler. Normal vücut sıcaklıkları olan 100 fahrenayt yani 37,7 dereceden 45 fahrenayt yani 7,2 dereceye kadar düşürebilirler. Dış hava sıcaklıkları arttıkça sincap gizlenme pozisyonundan ve kış uykusundan çıkar. Girdiği bu durumdan kolayca çıkabilir ve daha düşük sıcaklıklar geldiğinde tekrar aynı pozisyona geçebilir.

Sincap Çığlıkları​

Sincaplar, çığlığı genellikle tehlikeli durumlarda karşısındakini ürkütmek, kaçırmak için uyarmada kullanılırlar. Ancak dişi sincaplar tarafından kullanıldığında bu çığlıklar bir çiftleşme çağrısı olarak kullanılır ve iki katına çıkar. Bu çığlıklar, saniyenin çok küçük bir kısmı kadar uzun sürer ve çığlığın türüne bakıldığı zaman; tehlike anında kuş sesine benzer bir ses çıkartırlar.

Ağaca Tırmanmak
Sincaplar, genellikle kara sincapları olarak adlandırılır ve sincap familyasıyla karşılaştırıldığında zamanlarının çoğunuağaç yerine yaşam alanlarının zemininde yiyecek toplayarak geçirirler. Bununla birlikte, yiyecek kıtlığı yaşanıyorsa, yiyecek toplamak ve yemek için ağaçların üst bölümlerine adapte olurlar. Sincaplar çok yetenekli dağcılardır ve pençeleri, iğne gibi incedir. Bu yapısı sayesinde rahatça ve hızlı şekilde tırmanırlar, yiyeceklerini kolayca kavrarlar. Bu yapılarından dolayı sincaplar bir ağaçtan gerekli yiyecekleri alabilir ve orada bulduğu yiyeceklere, meyve ve böceklere rahatça ulaşabilirler.​

 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular