Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Soke

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Soke kedi ırkı dünyada ilk defa Kenya’da keşfedilmiştir. Oldukça zarif bir yapısı olan bu kedi türü evcil kedi ırklarının atası olarak dünyada kabul edilmektedir. Kenya’dan Danimarka’ya getirildikten sonra hemen hemen tüm Avrupa kıtasında önce tanıtılmış daha sonra yetiştirilmiştir. Yetiştirilme döneminden sonra ise çoğalmaya başlamıştır. 1992 yılına gelince de resmi bir kedi ırkı olarak kabul edilmiştir. Bu ırk tüm kedi ırkları arasında maliyet bakımından en masraflı olanlardandır. Bu kediyi edinmek de oldukça zordur. Bu ırk ev ortamına da kolay bir şekilde alışıp ayak uydurabilir. Sahibinin sürekli peşinde gezip kucağında yatmak ister. Bunun sebebi de ilgi odağı olmaktan çok hoşlanıyor olmasıdır. Çok meraklı olan bu ırk evin her köşesini dip bucak inceler ve kurcalar.

Temel Özellikleri
Soke belirgin özellikleri atalarının tam tersinedir. Ataları ormanlarda yaşadığı için vahşi ortamda büyümüştür ancak bu tür bunun tam tersine ev ortamına ve insanlara kolaylıkla adapte olabilecek bir ırktır. İnsan odaklı olmasından dolayı da insanlarla beraber olmak ister. Sahibi ile arasında güçlü bir bağ vardır.

Görünüşü Ve Yapısı

Soke görünüşü bakımından orta boylu bir kedi ırkıdır. Vücudu kaslı ve bacakları uzundur. Kemikleri iyi gelişmiştir. Arka bacakları ön bacaklardan daha kısadır. Gözleri badem şeklini alır.

Karakter Özellikleri
Soke karakteri insanları sever ancak evde tek başına olduğu zamanlarda da oyalanacak veya oyun oynayacak pek çok şey bulabilmektedir. İnsanlar ona oyun oynama imkanı sunduğu zaman bundan büyük bir mutluluk duyar.

Bakımı
Soke bakımı kolay bir kedi türüdür. Bakımı kolaydır ancak zaman zaman meraklı yapısından dolayı evi dağıtabilmektedir. Bunun dışında bakımı için tüylerinin taranması ve tırnaklarının kesilmesi şarttır. Gerektiği vakitlerde yıkanması gerekir. Zaman zaman sağlık kontrollerinin yapılması tavsiye edilir.

Beslenmesi
Soke beslenmesi taze, kuru ve kaliteli mamalarla sağlanmalıdır. Islak mamalar da zaman zaman verilebilir. Veterinerlerin tavsiye etmesi halinde ek gıdalar, atıştırmalıklar ve vitaminler verilebilir. Ev yemekleri, yağlı yemekler, yemek artıkları ve katkı maddeleri yüksek olan gıdalar verilmemelidir. Kilo kontrolü yapılarak öğünleri belirlenmelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Garfield Off/Topic 0 51

Benzer konular