Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Spynx Kılsız Kedi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Spynx Kılsız Kedi

FIZIKSEL ÖZELLIKLER
Sphynx kılsız kedi, görünüşü ve boyutu için orta ve büyük boyutlu bir kedi, kaslı ve ağırdır. Kulakları bir yarasanın kulakları gibi çok geniş, geniş açık ve diktir.

Gözler geniş olarak ayarlanır ve üst köşelerde hafifçe eğik olan yuvarlaktır – çoğu hesapta limon şekillidir.Gözlerin geniş olarak yerleştirilmiş gözleri ve geniş açık yuvarlaklığı, Sphynx kılsız kediye cana yakın ve samimi bir görünüm kazandırır.

Gözlerden beklenen belirli bir renk yoktur ve değişebilir. Bu arada elmacık kemikleri de öne çıkıyor ve bu cinsi Mısır kedileri akla getiren bir geçit veriyor.Bıyık ve kaşlar yerinde olabilir veya hiç olmayabilir.

Bıyıklar varsa, kırık ve seyrek olması beklenir. Ayakların pedleri gibi bıyık pedleri dolu.

Ayrıca tam olarak “göbek göbeği” olarak tanımlanan göbek de dolu. Bu, kedinin beklenen bir özelliğidir ve özellikle Sphynx’kılsız kedi doyurucu bir iştahı ve çok yüksek bir metabolizması olduğu için korkmamalısınız ?

Şüpheniz varsa, veterinerinize danışın.

Bazen kılsız Sphynx kılsız kedi kedisi olarak anılırken, vücutta, tüm Sphynx’ler tüysüzdür.

Aslında çıplak gözle sadece hissedilebilecek veya hatta görülebilen ince bir tüy ile kaplıdırlar. Onun inceliği nedeniyle, Sphynx kılsız kedi cinsinin derisi sıklıkla sıcaktırBu kedinin sıra dışı bir özelliği de kırışıklıkları. Omuzların etrafında, kulakların arasında ve ağızın etrafında kırışıklıklar vardır.

Kırışıklıklar sadece Sphynx’kılsız kedi değil, diğer kedilerde de bulunurlar, fakat tüy eksikliğinden dolayı Sphynx’te daha belirgindir. Rengi önemli ölçüde değişebilir.

Cildin işaretlemeleri, bir tüy üzerinde bulacağı işaretleri taklit eder. Sphynx’i Sphynx yapan şey esas olarak tüylerin kalitesidir, bu yüzden standart, renk veya işaret içermez, ancak tüm renklerin ve desenlerin, bir kedinin içinde bulunacak herhangi bir kombinasyonda Sphynx kılsız kedi için kabul edilebilir olduğunu söylemek dışında.

KIŞILIK VE MIZAÇ
Bu bir maymun gibi akrobatik hileler gerçekleştirebilen yüksek enerjili bir kedidir.

Sphynx, dengeleme, kapılara ve kitap raflarına tırmanma ve hatta bir kuş gibi omuzlara bile tıraşlama konusunda mükemmeldir. İnsanların dikkatini severler ve herkesin eğlencesi için değişik hareketler yaparlar.Bir palyaço gibi, Sphynx kılsız kedi etrafına toplar, gerçekten bir şov yapmaktan hoşlanır. Sphynx merak uyandırıcı ve yaramaz ve bu nitelikler, bu cinste bulunan yüksek zeka seviyesiyle birleşince, onu bir avuç içine alıp sevebilir. Ancak, aynı zamanda iyi davranan bir kedidir ve kullanımı kolay bir cinstir.

Samimiyet ve mizah anlayışı, kullanım kolaylığı ile birlikte, Sphynx kılsız kedi gösteri kedileri arasında bir favori.

Aynı çekici nitelikler onu tehlikeli duruma getirebileceğinden, en iyi kapalı bir kedi gibi.

Ayrıca evin etrafında sizi takip eden, kuyruğunu sallayan bile, sahiplerine karşı sadık ve sevgi doludur.Sphynx kılsız kedi gerçek bir dışa dönüktür. Bölünmemiş dikkatinizi ve göz ardı edilmek istemediğinizi talep edecektir.

Sphynx kılsız kedi ayrıca diğer hayvanlar, köpekler ve kedilerle de iyi uyumlu bir şekilde yaşarlar.

SAĞLIK VE BAKIM
Görünüşte tüy dökülmesine rağmen, Sphynx’in tüylerini düzeltmek önemlidir.

Düzenli bir kedi için vücut yağları tüyler tarafından emilir, ancak Sphynx, bu özellikten açıkça eksiktir, yağı dengede tutmak için doğal bir yol yoktur.Bu, eğer kedi bakılmamışsa ve mobilyalarda yağ lekeleri varsa cilt sorunlarına yol açabilir.

Vücut yağlarının birikmesini önlemek için haftada en az bir kez düzenli bir banyo rutini sağlanmalıdır, cildi sağlıklı ve mobilyayı temiz tutmak için yeterlidir.

Açıkça görüleceği üzere, cilt için önemli bir nokta, Sphynx kılsız kedi’nin güneşten güvenli bir şekilde korunması gerektiğidir. Sadece sınırlı koruma.

Küçük bir miktar güneş kedinin cildinin doğal renklerini yoğunlaştırır, ama insan derisinde olduğu gibi kediyi de yakar.

Genetik olarak, Sphynx kedi ırkı güçlüdür ve belirli bir şeye eğilimli değildir. Sphynx, birkaç sağlık problemi olan bir türdür.

Sphynx’i kedi kedisine alerjiden dolayı tüylü bir kediye alternatif olarak düşünen bir kişi için, potansiyel Sphynx sahibi tarafından daha fazla araştırmanın yapılması önerilmektedir.

Hiçbir kedi tamamen hipoalerjenik değildir ve genellikle alerjik reaksiyon üreten vücut yağları olduğundan, Sphynx’in vücut yağları fazla yağ nedeniyle bazı insanlar için daha fazla alerjendir.

Tersine, Sphynx kedisinin onlar için mükemmel olduğunu fark eden bazı alerjen insanlar vardır. Şiddetli alerjisi olan bir kişi, evlat edinmeden önce kedi yağına karşı alerjisi için test edilmek isteyebilir.

TARIH
Bir tüysüz Sphynx kedisinin olağandışı özelliği, muhtemelen doğada doğal bir spontan mutasyondu. 1903’te yayınlanan “Kedinin Kitabı”, yerel Pueblo Kızılderililerinden Yeni Meksikalı bir çiftden elde edilen Meksikalı Kılsız adlı bir çift tüysüz kedi anlamına gelir.

Daha sonra cins bir çift Siyam kedisi Paris’te 1950’de üç tüysüz kedi doğurduğunda yeniden ortaya çıktı. Ve aynı çiftin daha sonraki eşleşmesi aynı sonucu vermesine rağmen, diğer Siyam kedileri ile üreme tüysüz yavrulara yol açmadı.

Diğer tüysüz örnekler Fas, Avustralya, Kuzey Carolina ve Toronto, Kanada’da 1966’da bir çift yerli kısa tüylü, tüysüz bir kedi yavrusu içeren bir çöp üretti. O zaman modern Sphynx’in ortaya çıkması o zaman oldu.

Ancak, Sphynx kedi ırkının bilinen tarihi 1975’te başlıyor. Minnesota’daki çiftlik sahipleri, Milt ve Ethelyn Pearson, tüysüz bir yavru kedi çiftliğinin Jezabelle’inde doğmuş olduğunu buldular.

Bu yavru kedi, Epidermis, daha sonra Dermis adlı bir daha sonra doğan tüysüz kedi yavrusu ile eşleştirilmiş ve bir Oregon damızlık olan Kim Mueske’ye satıldı.

ARKAPLAN
1978’de, Iskambil kasabası Shirley Smith, mahalle sokağında iki tüysüz kedi keşfetti. İki yavru kedi, Punkie ve Paloma, ikisi de Dr. Hugo Hernandez tarafından satın alındı ve Curare van Jetrophin adlı beyaz bir Devon Rex ile yetiştirildi.

Bu birlikten üretilen kediler, Oregon’dan gelen kedilerle birlikte yeni bir cins hattının temellerini attılar. Bugün bildiğimiz Sphynx olmasa da, Devon Rex ile birlikte Sphynx çiftleri doğumsal anormalliklerle sonuçlandı, sonuçta ortaya çıkan yavrular kedi üreme topluluğunda bir heyecan dalgası oluşturmaya yetiyordu.

Avrupa ve Kuzey Amerika’daki yetiştiriciler, normal tüylü kedilerle Sphynx’i aşmak için cinsi mükemmelleştirmek için çalışmaya başladılar ve daha sonra tekrar doğurmak için en iyi fiziksel ve zihinsel niteliklere sahip yavruları seçtiler.

Yıllar boyunca bu seçici üreme, geniş bir gen havuzuna sahip güçlü ve kuvvetli bir tür üretti.

2002 yılında, Cat Fanciers Association (CFA), Şampiyona sınıfında yarışma için Sphynx’i kabul etti. 2006 yılında, Rebekah Lewis tarafından yetiştirilen Majikmoon Silver With Age, Yılın CFA Kedisi’ni kazandı ve 2007’de Mary P. Nelson tarafından yetiştirilen ve sahibi olan Enchantdlair NWA Cornflake Girl, Yılın Kitten’i kazandı.

İlginç bir not olarak, 1997’de Sphynx adlı Ted Nude-Gent (tam adı: SGC Belfry Ted Nude-Gent), popüler komedi filmi Austin Powers: International Man of Mystery adlı filmde ve yine 1999’da Mr. Bigglesworth’un rolünü oynadı.

Austin Powers: Bana Gölgelenen Casus. İkinci filmde, Ted Nude-Gent, üç Sphynx kedi yavrusu tarafından çalınan Mini Mr. Bigglesworth’un “mini” versiyonu ile birleştirildi: Mel Gibskin, Skindiana Jones ve Paul Nudeman.

Daha önce de belirtildiği gibi, Devon Rex’in, ortaya çıkan ölümcül genetik anormallikler nedeniyle Sphynx ile aşılması için artık izin verilmemektedir.

Cins hala Amerikan Shorthair ile outkrossed, ancak Sphynx gen hattı güvenilir bir şekilde kararlı olması beklenen sadece 2010 yılına kadar. Bundan sonra Sphynx cinsinin sadece kendi ırk sınıfında çiftleşmesine izin verilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler