Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Sultan Papağanı Bakımı Nasıl Yapılır?

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,078
Çözümler
1
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Sultan papağanı yaygın olarak beslenen bir papağan türüdür. Kelime öğrenme dağarcığı en geniş kuş türlerinden biridir. Uzun ömürlü olması dışında sempatik tavırları ve renkli görüntüsü ile sultan papağanı diğer kuş türlerine göre daha çok tercih edilmektedir. Bakım için de belirli noktalara dikkat edilmesi gerekiyor.

Sultan Papağanı Özellikleri Neler?​

Sultan papağanı beslemek kolay olduğu kadar özel ilgi de gerektirir. Bu ilgiyi onlara daha iyi vermek için onların özelliklerini de bilmeniz gerekmektedir. Sultan papağanları doğal ortamlarında çok uzun saatler uçabilmektedir. Bu nedenle kafesin içerisinde uzun sure kalmaktan hoşlanmayan kuşların kafesini gün içerisinde açmalısınız.

İnsanlara kolayca alışıp uyum sağlayabilen sultan papağanları sakin bir yapıya sahiptir. Oyun oynamayı ve ilgi görmeyi çok severler. Ancak rahatsız oldukları durumlarda çığlık atabilirler. Erkek sultan papağanlarında üç ayı geçtikten sonra konuşma görülebilir. Ancak onların konuşabilmesi için kuş koşma eğitimi vermelisiniz. Taklit yapma yetenekleri çok gelişmiş olan kuşlar alarm, zil, çan gibi sesleri çok kolay taklit edebilirler.


Tek eşli yaşayan bu özel kuş türü çok zor eş seçimi yapar. Çiftleşme dönemlerinde eşi ile yalnız olduğunda daha rahat eden kuşu kesinlikle rahatsız etmemelisiniz, bundan hoşlanmayacaktır. Eşi ile birlikte yaşamaya başlayan sultan papağanı çok kolay üreyebilmektedir.

Sultan Papağanı Türleri Nelerdir?​

Dış görünüşüne göre sınıflandırılan sultan papağan türleri doğal yaşam alanlarında olanlar da dahil olmak üzere 27 tanedir. Bunların 8 tanesi sadece kendi anavatanı olan Avustralya’da yaşar. Kafes ortamında üretilen mutasyonlu yavrular bazen ata ile büyük farklılıklar gösterebilir. Evlerde beslemek için çokça tercih edilen 8 çeşit sultan papağanı vardır;

  • Akşın Sultan Papağanı
  • Gri Sultan Papağanı
  • Tarçın Sultan Papağanı
  • Limon Sultan Papağanı
  • İnci Sultan Papağanı
  • Alaca Sultan Papağanı
  • Gümüş Sultan Papağanı
  • Beyaz Yüz Sultan Papağanı şeklindedir.

Sultan Papağanı Bakımı Nasıl olmalıdır?​

Sultan papağanı bakımı oldukça kolay olan papağan türlerindendir. Papağanlar ilgi görmeyi çok severler ve ilgisiz kalınca huysuzlaşırlar. Bu yüzden Mutlaka onunla vakit geçirmelisiniz.


Sultan papağanı tırnak ve gaga bakımı oldukça önemlidir. Tırnakları uzadığında kesilmeli ve gagaları için özel taşlardan alınmalıdır.

Doğal ortamlarında da oldukça geniş bir alanda yaşayan kuşların rahat edebilmeleri için papağanlara özel üretilen geniş ve büyük kafesler tercih edilmelidir. Muhabbet kuşları gibi küçük kuşların kullandığı kafesleri kullanmak onları rahatsız edecektir.

Geceleri kesintisiz 8-12 saat uykuya ihtiyaç duyan kuş için kafes örtüsü edinmelisiniz ve kafesi sessiz bir ortamda tutmalısınız. Yeterli uyumayan papağanın sağlığı bozulabilir. Kurşun ve çinko teflon malzemeler zehirli oldukları için sultan papağanı için ölümcül olabilir. Eğer evinizde sultan papağanı varsa bu ürünleri ortadan kaldırmalısınız.

Buldukları her şeyi didiklemek isteyen kuşların kafesi her gün temizlenmelidir. Hijyenik bir ortamda bulunan kuşunuz uzun bir süre yaşayabilir. Gagaları çok güçlü olan papağanlar kolay parçalanabilecek suluk ve yemliklere zarar verebilirler. Bu nedenle onlar için çelik gibi dayanıklı maddelerden yapılan yemlikler tercih edebilirsiniz.

Sıcak zamanlarda haftada iki – üç gün tüylerini ıslatma ihtiyacı duyan kuşlar, daha serin günlerde bunu bir – iki günde bir yapar. Kuşlar için üretilen banyoluklar ile bu ihtiyacı karşılamanız mümkündür. Bu durum göz önünde bulundurularak kafeslerinin içerisinde banyoluk koymanız gereklidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular