Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Sultan Papağanı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Sultan papağanının en popüler evcil kuş türlerinden biri olmasının bir nedeni var. Hem sevimli hem de sıcakkanlı bir evcil kuş türüdür. Meraklı ve zaman zaman da alıngan olabilir. Evde bir sultan papağanınız varsa, muhtemelen cıvıltı ve neşe eksik olmayacak.

İlk olarak 1793 yılında Psittacus hollandicus olarak Avustralya'da sınıflandırıldı.

Sultan papağanları, özellikle Amerika'da 1 numaralı papağan tercihidir. Bu tercihte sevimli, komik ve insan ilişkilerinin sıkı olmasının etkileri büyüktür. Islık çalmada oldukça yeteneklidir. Özellikle erkek sultan papağanları konuşma ve ses çeşitliliği açısından dişisine nazaran daha yeteneklidir. Bu sevimli kuşlar eğer yiyecek aramıyor ya da oyun oynamıyorsa sahibinin omuzunda olmaktan çok keyif alır. Sağlıklı, iyi sosyalleştirilmiş bir papağan harika bir aile hayvanı olabilir ve daire yaşamı içinde oldukça idealdir.

Sultan papağanı Genel Özellikleri
Genelde gri, beyaz, sarı renktedirler.
Küçük boyutludur.
Ortalama ömrü 20 yıldır.
Konuşabilir, ıslık çalabilir.
Sıcakkanlı ve sosyal canlılardır.
Yerel Bölgesi / Doğal Yaşam Alanı
Bu renkli dostumuz bir çok papağana ev sahipliği yapan Avustralya'nın yerlilerindendir. Birçok evcil hayvana göre daha az maliyetlidir.

Bakım ve Beslenme
Bu dostumuz birden fazla tünek sopasına, birkaç yemek kabına ve en az iki su kabına ihtiyaç duyar. Geniş bir kafes kanatlarını açıp çırpabilmesi için çok önemlidir. Özellikle kafesinden çıkıp gezdikten sonra geri dönmesi için iyi bir kafes düzeninin olması ve kafesini seviyor olması gerekir. Sosyal bir hayvandır. Yanak tüylerini nazikçe sevip onunla konuştuğunuz sürece size aynı nezaketle cevap verecektir. Sizinle aynı odada zaman geçirmesi sosyalleşmesi için gerekliliktir. Sağlıklı bir gelişim için doğru yem tercihi yapılmalıdır. Eurogold yemi tam olarak papağanlar için üretilmiş bir yemdir.


Kişilik ve Davranış
Sultan papağanının kafasının üzerindeki tüyleri konumu size o anki ruh hali konusunda fikirler verebilir.

Eğer tüylerini geri yatırmışsa yani düz tepeli ise huzursuz ve defansif ruh halidedir.

Tüyleri havada ise rahat ve huzurlu bir ruh hali vardır. Yanına yaklaşıp kuşunuzu sevebilirsiniz.

Bu al yanaklı dostumuz her papağan gibi sert oyuncakları sever. Stresini atması ve keyifli zaman geçirmesi için Trixie Papağan renkli tahta oyuncağını tercih edebilirsinizErkek papağanlar genellikle şarkı söylemek ve ıslık çalmak için aynalar ya da diğer yansıtıcı oyuncakları da ararlar.

Sultan Papağanının Konuşması
Sultan papağanları konuşmaya göre ıslık çalmaya eğilimlidir. Erkek papağanların konuşma olasılığı dişilerinden daha fazladır ve bazıları birkaç kelime veya kelime öbeği konuşmayı öğrenebilir. Çığlıktan ziyade cıvıltıya eğilimlidir ve nispeten düşük gürültü hacimleri onları iyi bir apartman evcil hayvanı haline getirir.

Sağlık ve Genel Durumu
Bu dostumuzun burnuna dolan tozları dışarı atması için günde birkaç kez hapşırması normaldir. Hapşırması aşırı fazla ise ve burun üstü renginde değişim var ise veterinerinize başvurun.

Papağanlar yılda birkaç kez tüy döker. Eski tüyleri dökülür yenileri çıkar. Kuşunuzun davranışlarını ona baktığınız dönem içerisinde gözlemlemeniz ve onu tanımanız gelecekte yaşanabilecek hastalıkları anlamanız için önemlidir. Hareketlerindeki ani değişim bir hastalığın habercisi olabilir. Böyle bir durumda veterinerinize başvurmayı ihmal etmeyin.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular