Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Sürtünme ve Tırmıklama

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Vahşi doğada, büyük kedilerin büyük bir kısmı doğal olarak bağımsızdırlar ve hayatta kalmak için sürü halinde dolaşmazlar. Yavru kediniz de aynıdır. Bu yüzden, yanlış anlamaları önlemek ve olası çatışmalardan kaçınmak için diğer kedilere düzenli olarak açık sinyaller gönderir. En güçlü sinyallerden biri de kokusudur.

Kokulara hassasiyet
Yavru kedinizin bütün vücudu kokulu mesajlar göndermek ve almak için özel olarak programlanmıştır. Hatta ağzında kokuları analiz etmek için kullandığı, Jacobson organı olarak bilinen özel bir organ bile vardır.

Sürtünme
Küçük tüylü dostunuz, bulduğu her şeye sürtünmeye bayılır: kapı pervazları, sandalye ayakları, tırabzanlar, ağaçlar ve tabii siz! Sürtünme basit bir davranış gibi görünebilir fakat aslında çok karmaşıktır. Yavru kediniz sizin statünüzü ve sizinle olan toplumsal bağını onaylamakla kalmıyor, aynı zamanda önemli koku sinyalleri alıyor ve bırakıyor.

Tırmıklama
Tıpkı büyük kedi kuzenleri gibi, yavru kediniz de zamanının birçoğunu etrafındaki şeyleri tırmıklayarak geçirir. Bu doğal davranışı sergilerken, aynı anda pek çok şey yapmış olur, örneğin:

Pençelerini iyi durumda tutar
Pençelerini hareket ettiren kasları ve tendonları geliştirir
Alanını işaretlemek için görsel işaretler bırakır
Pençelerinin üzerindeki özel bezlerden koku sinyalleri bırakır
Yavru kedinizin tırmıklama davranışı doğal olabilir fakat mobilyalarınız için her zaman iyi değildir! Bu yüzden ona bir tırmıklama direği vermek harika bir fikirdir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular