Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Sütlabi kuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Sütlabi (Mergus albellus), ördekgiller (Anatidae) familyasından küçük, denizci bir ördek türü.
Küçük, kalın gövdeli ve küçük kafalı, girişken ve aktif, dalıcı bir ördektir.
Erkeği göz alıcı beyaz ve çok hafif sarımsıdır (altıngöz daha sadedir), böğrü gri ve ince siyah çizgilidir, siyah bir yüz lekesi vardır.
Dişisi daha koyu gri, beyaz göğüslü ve koyu kırmızımsı kahverengi kafalıdır.
Yüzünün alt tarafı küçük, haşin ve beyazdır, beyaz kanat lekeleri vardır.
Kışın erkeği karabaşlı dikkuyruğa benzer ama daha kahverengi ve daha koyu kanatlıdır.
Erkek suda dururken üzerinde bulunan bir kaç siyah lekeye rağmen su kuşlarının en beyazı olarak görülür.
Uçarken tam aksine alaca bir kuş görünümündedir.
Gözlerin kenarlarında siyah yuvarlak bir leke ve ayrıca enseden başlayan başın sağ ve sol yanlarına doğru uzanan ve gözün üstüne kadar gelen yay biçiminde siyah bir şerit vardır.
Sırtın ön tarafı, kuyruk üstü tüyleri ve kuyruk siyahtır. Ön sıttan yanlara doğru siyah şeritler yayılır.
Vücudun bunlar dışında kalan her tarafı beyazdır.
Dişide alın, tepe ve ense kırmızımsı kahverengi, sırt taraf siyahımsı, kursak bölgesi açık gri, vücut yanları grimsi kahverengidir.
Yanaklar ve kulak bölgesi, çene ve gerdan süt beyazı, karın beyazdır.
Görünüm olarak siyah-beyaz ve uçuşları sırasında bu renklerde görünebilen kuşlardır.
Dişiler ve genç erkekler daha fındık kabuğu renktedir.
Gagaları tırtıklı ve kancalı, balıkları dalışta yakalayabilecek şekildedir.
Erkek ve dişide gözler kırmızımsı, gaga ve ayaklar koyu gridir. suya çok sık dalarlar.


Habitatı
Avrupa ve Asya'nın kuzey kesimlerinde yaşarlar. Ağaçların bulunduğu ortamlara ihtiyaç duyarlar.
Balıktan zengin göl ve akarsuların çevrelerinde yerleşirler. Kışları Baltık Denizi, Karadeniz, Kuzey Almanya gibi ülkelere göç ederler.

Açık ve durgun sulak alanları ve bataklık alanları severler.
Dalıcı ve diyette ağırlıklı olarak balıkla beslendiği için habitatı bozulmamış alanları tercih ederler........
Yayılışı
Diğer adı "Aktarakdiş" tir. Yurdumuzda avı yasktır. çoğunlukla kuzey kıyı şeritlerinde sık rastlanmaktadır.
Asıl yayılım alanı kuzey kutup altı ve Asya kuzey tundralarıdır.
Kış göçmeni bir kuş olarak Baltık denizi ve İngiltere de sık rastlanır...
Beslenme
Normal ördek diyeti olarak balıklar, böcek larvaları ve tatlı su kabuklularıdır.
Dalıcı ördeklerdendir. Küçük balıklar, Omurgasızlar.
Diğer ördeklerden farklı olarak hububat ve bitki tohumları diyetinde çok az yada yok denecek kadar az yer kaplamaktadır.. Balıktan zengin göl ve akarsuların çevrelerinde yerleşirler.
Biyolojisi
Yuvalarını ağaç delikleri, ağaçkakan yuvaları gibi yerlere yaparlar. 6 ila 9 arası krem renkli yumurta yumurtlarlar.Küçük bir Eski Dünya merganser (mergus albellus), erkek, beyaz ve siyah tüyleri ve beyaz tepe vardır.Bir küçük kompakt dalış ördek, mergus albellus, o korunaklı kıyılar veya iç göllerde, Avrupa ve Asya ve kışları kuzey tayga içinde ırkları. Üreme tüyleri Yetişkin erkekler, baş ve boyun göz çevresinde siyah bir yama ile beyaz olmak, hem de başın arka ve yanları boyunca siyah çizgiler kusursuz vardır. Vücudun geri kalanı soluk gri olduğunu. Tutulma tüyleri erişkin erkek sütlâbi kafasına bazı beyaz göz çevresinde siyah yama dışında, kadınlarda benzer yanı sıra, istinat vardır. Kadın ve çocuk sütlâbi birbirinden ayırt edilemez ve colloquialy "kızıl kafalı" sütlâbi olarak bilinir. Onlar kadın Goldeneye benzer görünür, ama boğaz büyük beyaz yama ve koyu göz tarafından fark edilebilir,yavrular
yaklaşık 10 hafta içinde uçmayı öğrenirler.
Göçü
Avrupa ve Asya'nın kuzey kesimlerinde yaşarlar. Balıktan zengin göl ve akarsuların çevrelerinde yerleşirler.Ekim-Mart sulak için nadir bir kış ziyaretçi.
Kışları Baltık Denizi, Karadeniz, Kuzey Almanya gibi ülkelere göç ederler.Nisan-Mayıs dönen, güney Ekim-Aralık Sinekler. Baltık Denizi ve Batı veya Orta Avrupa'da Winters. Bir kaç kuş Finlandiya'da kış olabilir.
Popülasyonu
Genel bir populasyon bilgisi yoktur. Ancak Kuzey Amerika göç ve yayılım alanları tam olarak aydınlatılmıştır. sütlâbi ağırlıklı kuzey ve kuzey-doğu İrlanda'da göletler ve göllere sadece nadir kış ziyaretçiler vardır. Çoğu kuş Orta Avrupa'da kış ve göller orada dondurmak zaman batıya hareket edebilir. Baltık Denizi'nde 2000 üzerinde sütlabi topluluklarından bahsedilmektedir...Avrupa nüfusunun çoğunluğu kuzey İskandinavya ve Rusya çapında doğurur. Kuzey Finlandiya'da iç sularda tarafından Kıt damızlık. Salla ve Kuusamo çapında en çok. Fin üreme popülasyonu 1,000-2,000 çift olarak tahmin.
Davranışları
Utangaç kuşlardır, rahatsız edildiklerinde kaçarlar.
Çok ürkek kuşlardandır, eğer yuva kurduğu alanda rahatsız edilirse yavrularını dahi bırakıp gidebilir.
Aslında güzel ördeklerden olduğu için park ve bahçelerde severek bakılır.Smews bir Goldeneye büyüklüğünde, küçük Sawbill ördekler. Erkekler Finlandiya'da bulundu palest ördekler ve yüzme onlar soluk martı karıştırılabilir olabilir. Onların erkekçe beyaz tüy boynun arka ve arka ortasında, gaga ve gözler arasındaki siyah işaretler vardır. Onların kanatları siyah çubuklar uzunlamasına ikiye ile beyaz üssü yakınında haricinde ağırlıklı olarak siyah olduğu için Erkekler, yüzme sırasında daha uçuş koyu görünür. Dişiler genellikle kadın Goldeneyes benzer, ancak daha ince ve onların kırmızımsı kahverengi kapaklı keskin bir sınır oluşturan kendi yanakları üzerine uzanan boyunlarına beyaz boyama var. Onlar erkek olarak kanatlarında aynı desenlendirme var. Smews soluk ucu ile gri bacaklar, gri gagaları ve (eski erkek üzerinde inci gri) kahverengi süsen kırmızımsı.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular