Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Tavşan Kısırlaştırma Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Garfield

Admin
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
33,071
Aldığı Beğeni
13
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Bir evcil hayvan sahibi olarak, tavşan kısırlaştırma hakkında bilinmesi gerekenleri bilmeniz önemlidir. Bu yazımızda, tavşan kısırlaştırmanın faydaları neler, nasıl yapılır ve daha birçok konuya değiniyoruz. Ameliyat sırasında ve sonrasında yapılması gerekenler hakkında da bilgiler veriyoruz.

Tavşan Kısırlaştırma Faydaları​

Tavşan kısırlaştırma yapılmasının birçok faydası bulunmaktadır. Her şeyden önce, kanser ve idrar yolu enfeksiyonları riski büyük ölçüde azalmış olduğundan daha uzun ve daha sağlıklı yaşam sürebilirler.


İkincisi, kısırlaştırılan bir tavşan daha sakin ve bakımı daha kolay gelir. Yıkıcı olan alışkanlıklara sahip olanlar, bir nebzede olsa azalır ama yine de sevimli ve yaramaz olmaya devam ederler.Tavşanlar Ne Zaman Kısırlaştırılır?​

Erkek tavşanlar, 3 ila 5 aylık olduklarında kısırlaştırılabilmektedir. Dişi tavşanlar ise genellikle 4 ila 6ay arasında kısırlaştırılabilmektedir. Bu, cinsel olgunluğa erişmiş oldukları ilk zamanlardır. Tavşanlar orta yaşlara (5-6 yaş) ulaştıklarında, kısırlaştırılmayacak kadar yaşlı olarak kabul edilirler. Çok genç veya çok yaşlı olan tavşanlar, ameliyattan kaynaklanan komplikasyonlardan dolayı daha yüksek risk altındadır.


Kısırlaştırma Ameliyatından Ne Beklenmelidir?​

Kısırlaştırma, dişi tavşanlarda üreme organlarını çıkarmak için yapılan bir işlemdir. İşlem, karın içerisinde gerçekleştirilmektedir. Üreme yoluna giden kan damarları bağlanır ve üreme yolu çıkarılmaktadır. Daha sonra onu kapatmak için birkaç set dikiş atılır.

Testislerin çıkarılması erkek tavşanların kısırlaştırılmasında yapılmaktadır. Veteriner skrotumda bir kesi yapar ve içerisinden testisleri çıkarır. Ameliyattan üç hafta sonrasına kadar erkek bir tavşanın vücudunda meni saklanabilmektedir. Bu nedenle, yakın zamanda kısırlaştırılan bir erkek, bu süre içerisinde dişi tavşanlardan uzak tutulmalıdır.

Tavşanınız için güvenli bir kısırlaştırma sağlamak için deneyimli bir veteriner hekime götürmeniz gerekmektedir. Bir veteriner ararken, tavşanlarla deneyimi olup olmadığını sorabilirsiniz. Bölgenizde tavşan barınakları bulunuyorsa, size bir veteriner önerebilirler.

Tavşanınızı barınaklardan evlat edindiyseniz, tavşan kısır olabilmektedir. Bunu mutlaka sormayı unutmayın. Tavşanınızı ameliyata hazırlamak için ne yapmanız gerektiği ve ameliyat sonrası bakımın nasıl sağlanacağı konusunda veteriner hekiminiz ile görüşebilirsiniz. Ayrıca, ne olacağını bilmeniz kendi endişelerinizi en aza indireceğinden, veterinerinizden prosedür hakkında detaylı bir şekilde açıklama isteyebilirsiniz.

Davranış değişiklikleri, dikiş çekme, yemek yememe ve enfeksiyon belirtileri için prosedürden sonra tavşanınızı bolca izlemeyi unutmayın.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular