Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Telkuyruk kuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Telkuyruk (Clangula), ördekgiller (Anatidae) familyasından orta büyüklükte bir ördek cinsi ve bu cinse ait yaşayan tek türü (Clangula hyemalis) kapsayan bir kuşun adıdır.

Telkuyruk küçük deniz ördeğidir. Yuvarlak, küçük kafaları, dik alınları ve küçük gagaları vardır. Yaşa, mevsime ve cinsiyete bağlı olarak çok çeşitli formlarda görülebilirler.

Yaz tüyleri : Kafa ve boynu koyu renkli ve göz etrafı kulağa doğru uzayan beyaz renkte. Sırtı ve göğüsü kahverengi ve gri tonlarında, gözleri kahverengi.
Kış Tüyleri : Beyaz baş ve boyun, Yuvarlak koyu kahverengi yanak yaması, beyaz renkli karın ve gri kahverengi tonlarında sırtlı.

Yetişkinlerinin altı beyazdır.Uçuşta koyu renk kanatları ve beyaz karnı görülür.
Dişileri daha kahverengidir.

Erkeklerinin 10-15 cm uzunluğunda sivri kuyruğu vardır.

Habitatı
Yılın büyük bölümünü (yaklaşık 9 ay) deniz sahil sularında geçirirler. Sadece üreme sezonunda daha sığ kıyılara, bataklık ve göllere gelirler.
Ortalama 6-8 yumurta yumurtlarlar, kuluçka süresi 24-29 gündür, yavrular 35-40 gün sonra uçabilirler.
Yayılışı
Kuzey Amerika'da Telkuyruklar Alaska'nın batı sahillerinden Canada'nın kuzeyine kadar olan bölgede yumurtlarlar. Sonbaharın sonlarında ve bahar başlarında göç ederler. Ülkemizde kuzey sahil hattında ve arasıra da iç göllerde görülür.
Beslenme
Suyun altına dalarak beslenirler. Genellikle yumuşakçaları, kabukluları (midyeler ve yengeçler) ve bazı küçük balıkları yerler.
Biyolojisi
Kabuklular, istiridye, midye ve küçük balıklar avlarken ortalama 9 metre dalarlar ancak en fazla 60 metre daldıkları belgelenmiştir, bu ördeklerin içerisindeki en derin kayıttır.
Göçü
Asıl göç rotaları çok geniş olduğundan tam olarak tespit edilememiştir ancak kuzey sahil şeridi hattı boyunca olduğu tahmin edilmektedir. Her Mayıs ve Haziranda milyonlarca Telkuyruk Alaska'nın batı sahillerinden Canada'nın kuzeyine batıda Kuzey denizine (Rusya dahil) göç ederler
Popülasyonu
Kanada Vahşi Yaşam Servisinin Alaska, Kanada ve civarına göre hazırladığı raporda popülasyonunun 1957'den bu yana %80 azalma gösterdiği belirtilmiş; ancak 1990 başlarından itibaren popülasyonda ciddi bir azalma yada artma tespit edilmemiştir.
Davranışları
Denize inişi pek de gösterişle olmayan bir şekilde, karın üstü iniş (düşüş) şeklindedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular