Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Terek düdükçünü

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Alem: Animalia (Hayvanlar)
Şube: Chordata (Kordalılar)

Sınıf: Aves (Kuşlar)

Takım: Charadriiformes
(Yağmur kuşları)

Familya: Scolopacidae
(Çullukgiller)

Cins: Xenus
Kaup, 1829.
Tür: X. cinereus


Binominal adı
Xenus cinereus
Güldenstädt, 1775 .
Yurdumuzda sarıbacak olarak bilinir.

Sarıbacak-Terek düdükçünü (Xenus cinereus), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir çulluk türü.


Habitatı
Sarıbacak-Terek düdükçünü (Xenus cinereus), çullukgiller (Scolopacidae) familyasından bir çulluk türü.
Batı Avrupa'da nadir bir serseridir.
Ülkemizde göç anı görüldüğü nadir kayıtlarımız vardır..
Yayılışı
Sarıbacak diğer adıdır.Avrupa'da nadir olunca her gözlemcinin dikkat ettiği bu tür azda olsa deniz ve göl kıyılarında tek tük rastlanır. Hatay , Konya , İzmir , Kırklareli , Samsun , Mersin , Adana , Adıyaman , Bitlis ve Van da göç zamanında görüntülenmiştir.Bu gözlemlerde kuş sayısı 16 civarı sayıda gözlemlenmiştir...
Beslenme
Kıyılarda küçük omurgasızları,solucan,kurtçukları yerler.Kıyılardaki sulak aln ve deniz kıyılarında bataklıkta bulunan solucan bulma yarışı teknikleri geliştirmiştir.
Biyolojisi
Ses yüksek bir ıslıktır. Yer kazımasına üç veya dört yumurta koyar.
22-25 santimetre uzunluğunda Dere düdükçününden ufakça daha büyüktür, uzun eğik gagası ayırt edilmesini sağlar. Bilimsel adının ima ettiği gibi bu kuşun, arkası, yüz ve göğüsün bütün kuş tüyleri gridir. Karın, beyazımsı ve bacak sarıdır.
23 cm. K.A: 58 cm. Yerdeyken gri başı ve üst tarafı, sırtını sınırlayan koyu omuz çizgisi, kanat köşesi ve telekleri ile rahatlıkla ayrılır. Alt tarafı beyazdır, göğsü yuvarlak ve kavislidir. Uzun, yukarı kıvrık, nispeten sivri gagası ve sarı gaga kökü akılda kalıcı özelliğidir. Bacakları ve boynu kısadır. Yatay bir duruşu vardır. Göğüs kenarı koyu renklidir, devamlı kıçını yukarı aşağıya oynatışıyla dere düdükçününe benzer, ancak ondan turuncumsu sarı bacakları ve tamamen farklı gaga şekliyle ayrılır. Uçarken kanatlarında beyaz firar hattı belirir, bu kızılbacaktan dardır, gaga şekli, genel hatları, koyu kuyruğu ve kuyruk sokumu ile ondan rahatlıkla ayrılır. Genci ve kış giysisindeki erişkinin siyah omuz çizgisi silik veya eksiktir, gencinin tüy kenarları açık kahverengimsidir. Diğer düdükçünlere kıyasla beslenirken çok atik ve hareketlidir.
Göçü
Nadir olan bu kuş kışı güneyde geçirir.Avrupa da aşırı şoğuk başlayınca güneye inmeyi tercih eder.
Popülasyonu
Avrupa 'nın nadir kuşlarındandır.Korunma durumu asgari endişe LC dir.BirdLife International (2004). Xenus cinereus. Tehlike altında olan türlerin 2006 IUCN Kırmızı Listesi. IUCN 2006. 12 May 2006 tarihinde alınmıştır.
Davranışları
Dişiler erkekleri takip ederler bölgede yuva yapmak için yarışırlar . Suyun yakınında yerde yaptıkları yuvalarına 3-4 yumurta bırakırlar. Ebeveynlerin kısa bir beslenme ve büyütmesinden sonra suda beslenmeyi öğrenirler.Yavrular çabuk olgunlaşıp anne babalarından öğrendikleri gibi kendilerini beslemeye başlarlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular