Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Timbrado kanaryası

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
yurdumuzda sınırlı denebilecek sayıdaki yetiştirici tarafından beslenmekte ve üretilmektedir.Yurdumuzda timbrado yetiştirilmesi ve üreticiliğini destekleyecek nitelikte bu güne kadar ciddi bir çalışma yapılmamıştır. Bir çok yetiştirici diğer kuşlarının yanında numune veya çeşit olması gibi bir düşünceyle yetiştirmiştir.

Her ne kadar uluslararası arenada kabul gören bir tür olmasına rağmen yurdumuzda yarışmasının yapılmaması bu türün önündeki en büyük engel olmaktadır. Çünkü insanların kendilerini kanıtlayacak veya kıyaslayacak bir ortam bulamaması gibi sebeplerden dolayı timbrado yurdumuzda hak ettiği itibarı görememektedir.

Bu türün tanınmasına katkıda bulunmak amacıyla Yurtiçi ve yurtdışı olmak üzere birçok web sitesi kaynağını inceledim ve çeviriler yaptım. Bu türün ana vatanı ispanya olduğundan bir çok kayda değer makale İspanyolca ve İspanyolcadan İngilizceye çevrilmiştir. Bu çeviri esnasında dilin kendi yapısına özgü birçok ifade kaybolmuştur. Birde tekrardan İngilizceden Türkçeye çeviri olması nedeniyle bu ifade Kayıpları iki katına çıkmıştır. Bu sebeptendir ki birçok web sitesinde rastladığımız kes,kopyala,yapıştır uygulaması birbirinin aynısı makaleler timbrado kanaryası içinde kullanılmıştır. Bunun sebebi gerçek yetiştiricilerin izlenimlerini kaleme almamasıdır yada bu izlenimlerini yayınlayıp paylaşabilecekleri ortamın olmamasındandır.

Temelini timbrado kanaryasının tanıtılmasına ve yaygınlaştırılmasına yönelik hazırlamaya çalıştığım web sayfamda siz değerli dost ve arkadaşlarımıza kapımız her daim açıktır. Mevcut bilgi ve tecrübelerinizi sitemizde paylaşmanızdan mutluluk ve onur duyacağımızı belirtmek isterim.

Web sayfamda sunmaya çalıştığım makaleler yurt içi kaynaklardan ve yapmış olduğum çevirilerdeki bilgilerin harmanlanmasıyla oluşturulmuştur.

O nedenle bu kuşu tanımlarken sadece metalik öten kuş olarak düşünmek ve bu kuşun performansında bunu beklemek yanlış olur.

Hakkında: Timbradolar doğumlarından iki ay kadar bir süre sonra yaklaşık on yıl ve üzeri kadar sürecek olan ötüm kariyerlerine başlarlar.

Timbradolarda ise eğtim diğer türlerde olduğu gibi dinleme ve tatbik etme üzerine kurulmuştur.Yeni doğan geç kanaryalara tecrübeli ötümü olan yetişkin kanaryalar dinletilerek eğitim verilmektedir.Diğer bir yöntem ise yine kaset çalar ve cd dinletmektir. Sürekli olarak kaset çaları veya cd çaları güncellemek gerektiğinden zahmet verici olarak görülmektedir bu nedenle yetişkinlerle aynı ortamda küçük eğitim kafesleri içerisinde bulundurulması tercih edilir.

Ancak ötümü belirleyen en büyük unsur yine genetiktir. Ötüm kanaryası olduğu için kafeste tek kanarya olarak bakılmalıdır. İki erkek aynı kafeste kavga edebilir ancak büyük salmalarda grup halinde ve başka kanaryalar iler birlikte yaşabilirler. Kafes içerisinde gereksiz aksesuar veya oyun araçları istemezler.Ötüm kanaryası besleyenlerdeki ortak beklenti olan güçlü ötüşü ile göz oldurmaktadır. Timbrado kanaryaları ısının ( 0°C) altına düşmediği sürelerce dış ortamlarda ve onları dış etkenlerden koruyacak kafes içinde beslenebilirler. İspanyol Timbrado kanaryalarının ötüşleri on iki notayı içermektedir ispanyol Timbrado kanaryalarına şarkı söylemesi öğretilebilir.

Timbradolarda Temel Nitelikler
Boy 12-13 cm Büyüklüğünde boyları vardır.
Tüy Yapısı Timbrado da tüyler tam, sıkı ve vücuda yapışık vaziyette olmalıdır.
Başın Formu Gövdeye orantılı orta büyüklükte.
Gözler Siyah,Canlı gri,Kahverengi.
Boyun Baş ve gövde ile orantılı orta ölçüde olmalıdır.
Kuruk Biçimi Vücuda orantılı düz bir çizgi halinde ve V şeklinde olmalıdır.
Vücudun Formu Baş ve kuyruk ile orantılı olmaldır.
Renk Genel olarak yeşil tonlar,beyaz,sarı olabilir.
Gaga Kısa ve konik biçimde
Bacak İnce,kısa ve arkaya doğru kırık vaziyette

ÖTÜM TÜRLERİ 3 GRUPTA İNCELENİR.

FLOREDOS / VURGULU YAVAŞ SULU
CLASIK / DEVAMLI TURLU TİMBRE ÖTÜMÜ
İNTERMEDİ / FLERODOS-CLASİC BU İKİ GRUBUN ORTALAMASI
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular