Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Türken Kel Tavuk

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Boyunları kel olan bu tavuklar görünüş itibariyle pek göze hitap etmezler. Ancak besleyenler bilir ki hem uysallıkları hem de verimlilikleri görünüş dezavantajını ortadan kaldırır. Zaten türken tavuk ırkları, süs tavuğu olarak değil yumurtası ve nadiren de olsa eti için beslenir.

Boyunlarının çıplak olması nedeniyle kel tavuk olarak bilinirler.

Yıllık yumurta verimleri iyidir. 200-220 arası yumurta verirler. Yumurta ağırlıkları ise 60-65 gram aralığında olur ve krem rengindedir. Turken tavuk hindiye benzer ancak melez değildir. İsmi de bu yüzden Türken tavuk olarak geçmektedir.

Çıplak boyunlu tek tavuk ırkı olması onu diğer tüm tavuklardan ayıran bir özelliktir. Ağırlıkları 3 kg kadar çıkabilir. Bu kel tavuk ırkı saldırgan ve agresif özellik göstermez. Tam tersi uysal ve oldukça sakinlerdir.

Bahçe tavuğu olmaya yatkındır. Açık arazide beslenmeyi sever. Gelişimleri ise orta seviyededir. Soğuk çevre şartlarına dayanıklılardır. Uçma yetenekleri pek gelişmemiştir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular