Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Uzunkuyruklu korsanmartı

Mert

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
7,276
Aldığı Beğeni
1
Yaş
37
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
En küçük boylu ve en zarif korsanmartıdır.
Erişkinin orta kuyruk telekleri sivri ve çok uzundur (12-25cm).
Göğüs kuşağı genellikle bulunmaz, karnı, kuyruk altına dığru koyulaşır.
Kanat altı lekesiz ve koyu renkidir. Erişkinin koyu donu yoktur.
Gencinin koyu ve açık donu vardır, koyu donu korsanmartıdan daha donuk gri tonludur ve asla pas rengi olmaz. Ensesi gövdesinden daha açık renklidir, açık donunun karnı daha beyazdır .
Uçuşda diğerlerinden daha zarifdir, iri sumruyu hatta yelkovanı andırır.
Gençlerinin genellikle kafası ve karnı beyaz firar hattı koyu, gençlerin genellikle birincil el primerlerinde (el telekleri) iki beyaz çizgi bulunur.
En dıştaki el tereğinin sapındaki ince beyaz çizgi, korsanmartıda görülen beyaz lekenin aksine 500 metre uzakta seçilmez.
Göğsü oldukça yuvarlak,gövdesinin gerisi incedir.
Yerde dinlenirken daha yuvarlak başı,daha kısa ve nispeten kalın gagası, korsanmartının tersine gagasının uç yarısının siyah olması seçilebilir.


Habitatı
Ağaçsız turbalıklar, tundralar ve açık denizlerde bulunur.1300 metreye kadar görülür...
Yayılışı
Kuzey Avrupa kıyıları ve İskandinav yarımadası kıyılarında yazın Avrupa'nın kuzeyindeki açok denizlerde göç döneminde görülür ve açık denizde kışlar.
Ulkemizde 2009 Aralik ayinda Mersin'de belgelenmistir.


Beslenme
Genellikle diğer kuşların besinlerini çalarak beslenirler beslendikleri canlılar deniz canlılarıdır ve bunları diğer deniz kuşlarını kovalayarak onlardan çalarlar.Küçük denizde kendi diyet hakkında bilinen, ancak balık, kabuklu hayvanlar ve halkalı solucanlar bulunmaktadır. Üreme sezonunda çoğunlukla lemmings ve tarla faresi yerler.
Biyolojisi
Yaklaşık 50-55cm büyüklüğünde küçük bir martıdır.
Göçmendirler, kışı güney Atlantik ve Pasifik'te geçirler.
Kurak tundra veya daha yüksek tepelerde yuva yapar, zeytin rengi-kahverengi iki yumurta bırakırlar.
Bu türün erişkinleri gri arka, beyazları olmadığı halde parıldayan koyu ilk kanat tüyleri, siyah başlık ve çok uzun kuyrukları ile karıştırılmazlar.
Yavrular, ayırt edilme açısından çok daha fazla problemlidir ve denizin üzerinde Kutup korsan martısından ayırmak zordur.Tekeşli uzun vadeli çifti tahvilleri Jaegers uzun kuyruklu. Her iki cinsiyette yuva, bir hafifçe yükseltilmiş bir alanda sık sık sığ depresyon oluşturmak. Kuluçka sırasında, onlar tek ayak ve ilgili kuluçka yama arasında bir yumurta tutun, çünkü 2 yumurta ile sınırlıdır. Kadınlar erkeklerden daha fazla kuluçkaya yatmaktadır. Civcivler yumurtadan çıktıktan sonra yuva 1-2 gün kalmak. Bir veli, genellikle dişi, diğeri Yemleri ise yuva yakın kalır. Tipik olarak, erkek, geri yiyecek getiriyor regurgitates ve kadın genç beslenir. Genç sık sık 22-27 gün meydana fledging sonra 1-3 hafta boyunca ebeveynleri ile kalır.
Göçü
Avrasya ve Kuzey Amerika yüksek Arctic uzun kuyruklu korsan martılar en yaygın olarak dağılan ve en kuzeydeki üreme yerleri İskandinavya'dan Rusya'ya, doğu kadarıyla River Lena nehri olarak, Grönlandda doğurmak , Kuzey Amerika ve Nehir Lena Sibirya doğuda
Bir göçmen türler, uzun kuyruklu jaeger, Güney Amerika ve Güney Afrika kıyılarında olmak üzere, güney okyanusların etrafında üreme sezonu geçiriyor. Bununla birlikte, tam bir kış dağılımı tam olarak anlaşılmamıştır...Uzun kuyruklu Jaegers Temmuz'dan Ekim'e kadar sonbahar göçü sırasında Washington kıyılarında bulunur. Onlar bahar göç nadirdir. Tepe göç Ağustos ve Eylül aylarında olduğunu. Bunlar ekvatorun güneyine denizde Arctic Alaska, Kanada ve Grönland ve kış aylarında ürerler. Bunlar Mayıs ya da Haziran ayının ilk haftasında geçen hafta üreme gerekçesiyle gelen başlar.
Popülasyonu
Uzun kuyruklu korsan martı 10.000.000 kilometrekarelik de küresel tahmin geniş bir ürün yelpazesi bulunmaktadır. Avustralya, Amerika, Avrupa ve Asya'ya özgü, bu kuş otlak ve deniz ekosistemlerini tercih ediyor. Bu kuşun dünya nüfusu 100.000 500.000 bireyler olarak tahmin ediliyor ve IUCN Kırmızı Listesi'nde içerme gerektirecek düşüş belirtileri göstermez. Bu nedenle, uzun kuyruklu korsan martı güncel değerlendirme durumu Az Endişe olduğunu gösteriyor...En küçük ve Stercorarius türlerinin en zarif, uzun kuyruklu jaeger (Stercorarius longicaudus) onun büyük ölçüde uzatılmış merkez kuyruk tüyleri için adlandırılır Bu uzun, sivri, esnek tüyler ıslah erişkinlerde sadece mevcut (3), ve uzunluğu 22 santimetre kadar ölçebilirsiniz

Ayrıca uzun kuyruklu skua olarak da bilinen, uzun kuyruklu jaeger ince bir vücut, dar kanatları ve nispeten küçük bir başı vardır (2) (4). Üreme mevsiminde, yetişkin, yukarıda büyük ölçüde gri beyazımsı kafa, siyahımsı kahverengi kap ve sarımsı yanlarıyla beyazımsı boyun (3) (4). Alt parçaları beyaz, gri gölgeleme (4) ve uçuş tüyleri iki dış soluk milleri zıt, siyahımsı olan birincil tüyler. Tasarı siyah ve bacaklar gri-mavi, siyah ayakları ile olan (3). Erkek altında biraz daha beyaz olabilir, ancak Bayan Uzun kuyruklu Jaegers erkeklerde biraz daha büyük ortalama, ama görünüşte aksi benzerdir (3).

Üreme sezonu dışında, erişkin uzun kuyruklu jaeger uzun santral kuyruk tüylerini kaybeder ve Browner ve daha çubuklu olur (3). Çocuk görünüşte değişkendir, ancak genellikle oldukça sivri uçları daha yuvarlatılmış kısa merkezi kuyruk tüyleri ile, kahverengi ve beyazımsı engellenir (3). Ayrıca yetişkinler eksikliği kanadında beyaz yamaları gösterir (4). Çocuk uzun kuyruklu jaeger iki renk oluşabilir morphs: hafif morph genellikle kahverengi ile çubuklu bir kahverengi, beyaz ya da grimsi baş, boyun ve göğüs, karın ve soluk vardır; ve nadir karanlık morph benzer ancak karanlık alt parçaları ve koyu kahverengi bir kafa ile, (3). Karanlık bir morph yetişkinlerde de rapor edilmiştir, ama muhtemelen son derece nadirdir etti

İki alt tür uzun kuyruklu Jaeger Stercorarius longicaudus pallescens Stercorarius longicaudus longicaudas daha beyaz alt kısımları sahip, tarif edilmiştir 'Kreck', 'kliu' ve 'kuep': uzun kuyruklu jaeger üç ana aramaları üretir. Jaeger izinsiz memelilerini saldırmak için swooping zaman 'kreck' çağrısı özellikle verilen bölgede 'kliu' kuşlar izinsiz için özel olarak verilmiş ise,. Bu iki aramalar da kullanılan, daha uzun bir çağrı ile birleştirilir toprak ekranlar
Davranışları
Diğer kuşların besinlerini çalarak beslenir bu davranışından dolayı korsan martı diye adlendırılırlar.
Uzun kuyruklu Jaegers(korsan martı) genellikle açık okyanus üzerinde tek başına göç etmelerine rağmen, az sayıda üreme mevsiminde balıkçı teknelerinin etrafında birleşmek olabilir. Bunlar genellikle kestrel(kerkenez) gibi gezinip ve onlara aşağıya iniyor ile kemirgenler avlarlar. Başka kuşları gelen av çalmak, ama olmayacak kadar sık Parazit ve Pomarine Jaegers olarak. Uzun kuyruklu korsan martılar en çevik ve zarif ve en az agresif martılardır. Üreme gerekçesiyle çiftleri tanıtımı ve hava görüntüler çeşitli büyük toprakları savunmaktalar. Uzun kuyruklu bu kuşlar uzak üreme alanlarına genellikle sessizdir. Ayrıca uçuşları karasızdır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular