Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Whippet

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Whippet kökeni İngiltere bölgesine dayanan bir köpek ırkıdır. İtalyan Tazısının, Terierin ve Greyhound ırkının melezlenmesi sonucu üretilmiş bir türdür. Çok hızlı olan bu ırk saatte yaklaşık olarak 60 km hıza ulaşmaktadır. Bu ırk uzun koşularda bu yüksek hızını korumasa da kısa süreli koşularda oldukça yeteneklidir. İşçi sınıfına giren bu köpek ırkı yarışlarda da geleneksel bir şekilde kullanılmaya başlamıştır.

Temel Özellikleri
Whippet belirgin özellikleri hemen hemen çoğu yerde mutlu olması ile bilinir. Yarışlarda çok hareketli ve yorulmayan bir yapısı vardır. Evde insanlarla çok iyi iletişim kurar ve kolaylıkla geçinir. Sahibini kolay kolay üzmeyen bir yapıya sahiptir. Uysal, sevecen ve sakin köpekler olması sebebiyle çok iyi bir refakatçi ve harika atletlerdir. Günümüzde dünyada gözleriyle en iyi iz sürebilen hayvanlardan biridir. Gözleriyle iyi bir şekilde iz sürebilmesinin sebebi reflekslerinin yüksek olmasıdır. Narin bir görünüme sahip olmasına rağmen güçlü, sabırlı, ve enerjisi yüksek bir köpektir.

Görünüşü Ve Yapısı

Whippetin görünüşü küçük olan bir ırktır. Fiziksel anlamda zarif ve ince bir haldedir. Tüyleri kısa ve sık olmak üzere vücudunu kaplar. Renkleri genellikle kahverengi tonları, siyah, beyaz, sarı, kızıl ve bu renklerin tonlarıdır. Hafa tası ince uzun bir halde, burun kısmı ise uzundur. Kıvrık ve hafif sarkık denebilecek küçük uçlu kulaklara sahiptir. Göğüs bölgesi derin, sırt bölgesi ise güçlü bir haldedir. Karın bölgesi içine çekik, kuyruğu orta boydadır.

Karakter Özellikleri
Whippetin karakteri iyi huylu, hareketli ve zekidir. Ev içerisinde beslendiği takdirde çok uslu ve sakin olma özelliği gösterir. Eğitim verildiği sırada sert ve kırıcı davranışlar sergilenmemelidir. Çok iyi bir bekçi köpeği olma özelliğine sahiptir. Yabancılara karşı biraz soğuk davranması da bundan dolayıdır. Eğitildiği zaman oyun oynuyormuşçasına eğitilmelidir. Yüzde yüz itaat etmesinin mümkün olmamasının sebebi özgürlüğüne düşkün bir yapıda olmasından dolayıdır.


Bakımı
Whippetin bakımı kısa ve sık tüylere sahip olmasından dolayı tüy konusunda kolaydır. Tüyleri taranmalı, gerektiği zamanlarda yıkanmalı ve gezdirilmelidir.

Beslenme
Whippetin beslenmesi düzenli bir beslenme şekliyle kuru mamalarla yapılmalıdır. Suyu taze tutulmalı ve yemek artıkları verilmemelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler