Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Wirehaired Pointing Griffon

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Wirehaired Pointing Griffon tam bir av köpeğidir. Avlanma, avcılara birçok görev ile yardımcı olma ve iz sürme gibi konularda çok başarılı olan köpek ırklarından biridir. Bu ırka kısaca WPG de denmektedir. Bu köpek ırkı büyük aileler için tavsiye edilir. Büyük aileler için yoldaş olacak olan bu ırk erken yaşta doğru yöntemler kullanılarak eğitildiği takdirde aile üyelerinin hepsine karşı sadık ve saygılı olacaktır. Ortalama olarak 12 ile 14 yıl arasında bir ömre sahiptir.

Temel Özellikleri
Wirehaired Pointing Griffon belirgin özellikleri avcılar ve köpek camiasında dikkat çeker. Çok başarılı bir av köpeğidir. Avcılar arasında en iyi av köpeği olduğunu söyleyenler bile vardır. Avcı olmasının yanında çok mutlu ve sevecen yapıya sahip bir ırktır. Aile içerisinde beslemeye de uygun olan bir türdür. Olumlu yanlarının tam tersine hasta olmaya çok meyilli bir fizyolojik yapısı vardır. Aileler için uygundur ancak çok hareketli olan bu köpek tempoya ayak uyduracak kişiler için uygundur. Günlük egzersiz ihtiyacının fazla olması da bu hareketli yapısından dolayıdır. Koruma köpeği olma özelliği ise sevecen yapısından dolayı imkansıza yakındır. Çok az tüy döken bir köpek olduğu için tüy sorunu yaşamak istemeyen kişiler için uygundur.

Görünüşü Ve Yapısı

Wirehaired Pointing Griffon görünüşü itibariyle bir hayli tüylü bir köpektir. Kafa, ağız, ve surat bölümü genellikle kahverengidir. Gözleri kahverengi, burnu koyu kahverengi ile siyah arasında bir tondadır. Bıyıklı bir yapısı vardır. Kulakları sarkık haldedir. İdeal kilo standartı 23 ile 27 kilogram arasındadır. Yüksekliği ise ortalama 50- 60 cm arasındadır. Renkleri genellikle kahverengi ve kahverengi tonları, gri ve gri tonlarındadır.


Bakımı
Wirehaired Pointing Griffon bakımı hastalanmaya meyilli bir hayvan olduğu için biraz zahmetlidir. Hastalanmaması için çok dikkat edilmelidir. Gerektiği zamanlarda yıkanmalı, tüy taranması düzenli olarak yapılmalıdır. Tırnakları uzadıkça kesilmelidir. İstikrarlı bir şekilde gezdirilmelidir.

Beslenme
Wirehaired Pointing Griffon yaş ve ırk grubuna ait mamalarla beslenmelidir. Suyu ve maması taze olmalı, hastalanmaması için veteriner kontrolünde ek vitamin takviyeleri alınmalıdır. Ev yemekleri verilmemelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler