Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Yeşil ağaçkakan

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Sırtı yeşil tepesi kırmızıdır. Uçuşta sarı-yeşil kuyruk sokumu belirir. Erkeğin bıyık çizgisi kırmızı ve siyah dişininki siyah gencininki kırmızıdır.Genci daha açık renklidir, gencinin alt tarafı enine koyu çizgilidir. Taç, bütün kuş tüylerinde tamamen kırmızıdır.
Alçaktan hızlı ve dalgalı uçuşu göz alıcıdır ve uçuş sırasında sarı kuyruk sokumu belirir.
Arka tüyleri bazen portakal rengi yeşilimsi veya altın sarısı olabilir üst kısmın diğer bölgeleri ensenin yan kısımlarından başlayarak gri yeşildir yüz maskesi siyah olup gaganınbazalinden başlayarak kuyruk altı örtü tüylerine kadar gider.


Habitatı
İbreli karışık ormanlar, baltalıklar ve seyrek ormanlar, yaşlı ormanlık bölgeler, parklar ve kışın fundalıklardaki 170m kadar yüksek olan bölgelerde yaşar ve beslenir.




Yayılışı
Ülkemizde yerli kuş olarak Karadeniz, Marmara, İç Ege, Ak Deniz bölgesi ormanlık alanları ve civarında yaşar ayrıca Doğu ve Orta Avrupa'da da yıl boyu görülür. Hemen hemen tüm Avrupa'da görülür, ancak İskandinav yarım adasının yalnızca güneyi ve batısında bulunur.




Beslenme
Diğer ağaçkakanlar gibi ağaç kabuklarının altındaki böceklerle beslenirler bunun dışında orman karıncası (formica rufa) nı severek yerler olgun meyveler; kiraz, üzüm, armut, ve elma yemeyi de severler.
Avrupa agackakanları içinde,karınca ile beslenme konusunda boyuncevirenler sayilmazsa,en uzmanlaşmış tür yeşil ağaçkakanlardır.Önce gagası ile karınca yuvasına bir delik acar ve bu konuda en büyük yardimcisi 10cm uzunlugundaki,ucu kancali yapışkanlı dili ile tünellerdeki karıncaları ve pupalarını toplar.Kışın da,kar kaplı zemin üzerinden karınca yuvalarına ulaşabilmek için huni şeklinde delikler acar,hatta bazen kar içinde 80cmlik yollar bile kazabilir.Kış aylarında gri agackakanlar gibi kayalıklarda,duvarlarda ve elektrik direklerinde saklanmış böcek ve örümcek aradığı görülebilir.Beslenmek icin,gri agackakanlardan farklı olarak agaçlık bölgeleri veya gizlenme alanlarini terk edebilir.


Biyolojisi
Nisan sonuna doğru yeşil ağaçkakan yüksek bir ağacın gövdesine bir delik açar bu delik açma da erkek ve dişi görev alır 15 gün içinde 50cm derinliğinde giriş tamamlanır.Dişi yuvaya 5-8 yumurta bırakır Kuşlar bir yılda erişkin olgunluğa ulaşır, yumurta boyu 28-35,8x21,5-23mm kuluçka süresi 14-15 gün yavru süresi 23-26 gündür yaşam süresi ortalama 5 yıldır.Diğer ağaçkakanlar gibi ağaç kabuklarının altındaki böceklerle beslenirler bunun dışında orman karıncası (formica fufa) nı severek yerler olgun meyveler; kiraz, üzüm, armut, ve elma yemeyi de severler.




Göçü
Türkiye'de ve Avrupa'da yıl boyu aynı bölglerde yerli kuş olarak görülür göç etmez.







Davranışları
Tipik olarak yeşil ağaçkakan yerde çok vakit geçirir ve beslenir. Ve gagasını dala vurarak trompet sesine benzer bir ses çıkarır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular