Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Yeşil arıkuşu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Cene ve yanak altı sarı,gerdanı kımızı, siyah renk sürmesi, mavi renk yanak ve kaş. Bunlar haricinde yeşil renkli bir kuş türüdür. Kanat altı kızıldır. Gagası ve merkezi kuyuk tuyleri arı kuşundan(Merops apiaster) daha uzundur. Dişileri erkeklerine benzer fakat kuyuk telekleri göreceli olarak daha kısadır.


Habitatı
Akasya gibi birkaç ağaçla alt tropikal yarıçölde görülen bir kuştur. Açık ormanlık bölgelerde veya otlaklarda kışlarlar.

subtropikal ormanlar, savanalar, çayır alanları, sulak alanlar, çöller, deniz kıyısı ve kumul topraklar, afrikada atıksu arıtma alanlarında da görülmüştür.
Yayılışı
türkiyede yaz aylarinda güneydoğu anadolu bölgesinde görülmektedir.
Beslenme
insektivordur, böcekle beslenir. ucan bocekleri havada yakalar. İsminden de anlaşıldığı gibi en çok arılarla beslenirler. Diğer böcekler arasından daha çok yusufçukları tercih ederler

Göçü
bati afrikada bir kac lokasyon dışında tumuyle gocmen bir türdür. M. p. chrysocercus alt türü afrikanin batisinda Fildişi sahili ile Tunus arasindaki bolgede göç eder. nadiren Akdenize varır. bizde görülen M. p. persicus alt türü Güney afrika, etiyopya ve Sudan'ın batısı dahil Afrika' nın batısında kışlar. Yazları Mısır, Ortadaoğu ve Azerbaycan'a göçer.
Popülasyonu
iki ana populasyonu bulunur; kuzey batı afrikada M. p. chrysocercus ve yaz aylarinda Mısır ve Türkiye'de görülen M. p. persicus.
Davranışları
Toplu halde yaşarlar. Kumsal kenarlarında yaptıkları yuvaya 4-8 tane küre gibi beyaz yumurta bırakılır. Hem erkek hem de dişi yumurtalara bakar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular