Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Yumurta Tavuğu Cinsleri

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tavuk beslemenin en önemli amacı yumurta elde etmektir. Ülkemizde yumurtası için beslenen kümes hayvanlarında tavuk başı çekmektedir. Yumurta tavuğu ırkları arasında da yıllık verdikleri yumurta sayısına göre farklılıklar olmaktadır.

En besleyici hayvansal gıdalardan biri olan yumurtanın yıllık verim sayısı beslenilen tavuğun cinsine ve beslenme kalitesine göre değişmekte. Tavuk besleyip yumurtalarını satarak gelir elde edenler de en verimli tavukları tercih etmektedir.

Yumurtacı tavuk ırkları olarak değerlendirilen bu tavukların yumurta verimleri yüksektir. Yumurtalık tavuk cinsleri olarak da gösterilirler. Şimdi gelin en iyi yumurta tavuğu hangisi veya hangileri olduğuna detaylıca bakalım.

En İyi Yumurta Tavuğu Hangisi?
Yıllık verdiği yumurta sayısı bakımından en çok yumurtlayan tavuk cinsi olarak ligorin tavuk, austrolorp tavuk, lohman tavuk, ataks tavuk, pleymut tavuk gibi cinsler yer almaktadır. Yazının devamında ise tüm bu cinslerin yılda ne kadar yumurta verdiği ayrı başlıklar altında yer almakta.

Eğer tavuk beslemeye yeni başlayanlar için önemli bir uyarı; alacağınız tavuk cinsleri ne kadar yumurta elde edeceğiniz konusunda oldukça kritik bir konudur. En iyi yumurta tavuğu hangisiyse onlardan birini seçmek gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer konu da her tavuk cinsi birbiri ile iyi geçinememektedir. Bu yüzden huy ve mizaçlarına da dikkat etmelisiniz.

Bazı yumurta tavuğu cinsleri var ki yılda neredeyse hiç yumurta vermez. Bazıları da (bunları aşağıda sıraladım) yılda 250’den fazla yumurta vererek yüzünüzü güldürebilir. Eğer yıl boyunca yumurta verimi yüksek olsun istiyorsanız doğru cinsi seçmek çok önemlidir. Bu yüzden aşağıda en çok yumurtlayan tavuk cinsleri arasından seçim yapmanız önerilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular