Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Zeytin mukallidi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Çok açık gri, kahverengimsi gri bir mukallittir. Kanat paneli belirgin, gagası uzun, hançer şekilli, sarımsı turuncudur. Alnı düzdür, bazen tepe tüylerini kabartarak sarı mukallidin şeklini alır. Baş deseni fazla göze çarpmaz, silik kaşı sadece gözün önünde seçilebilir, ancak bazen gözün gerisine de uzanır. Kirli beyaz alt tarafı ve solmuş beyaz boğazı, oldukça koyu başı ve kulak örtüleriyle kontrast oluşturur. Kuyruğu koyudur, dış teleklerin kenarları beyaz, ucu beyaz beneklidir, bacakları mavimsi gridir. Mukallitler arasında en çok dağ mukallidine benzer, ancak ondan daha iri gövdesi, daha kalın ve açık renkli gagası, daha uzun kanatları ve belirgin kanat paneliyle ayrılır. Bunun dışında genç çizgili ötleğeni andırır, ancak çizgilinin koyu ve kısa gagası ve daha koyu alt tarafı belirgindirHabitatı
Yamalı çalılıklar, zeytin koruları, meşe ormanları, ara sıra işlenmiş arazilerin kenarları, akasya vadilerinde göç halindedir. Ağaçlarda ya da uzun çalılıklarda yuva yapar. Akdeniz bitki kuşağında bodur ağaçlardan oluşan, fundalıklar ve bağlarda yaşar.
Yayılışı
Suriye ve Lübnan'da dağılımı belirsizdir, ancak üreyebilir. Yaz ziyaretçisidir. Ürdün, İsrail, ara sıra Kıbrıs'ta göç halindedir. Suudi Arabistan ve Yemen'de rastlantısal konuktur. Daha çok sahile yakın yerlerde yaşar, özellikle Hırvatistan, Yunanistan, Romanya, Bulgaristan ve Türkiye.
Beslenme
Genel olarak omurgasızlarla beslenir. Yaz sonunda incirle beslendikleri gözlemlenmiştir. Çoğunlukla ağaçların gölgesinde, ayrıca çalılıklarda beslenir.
Biyolojisi
Yumurtalama dönemi, mayıs ve haziran ayının 2. yarısındadır, özellikle zeytin veya meşe gibi alçak ağaçlarda veya çalılıklarda, yerden 0,5-3 m yükseklikte. Yuva, derin, yuvarlak bir fincan çimen, bitki sapları, ağaç kabuğu şeritleri ve bitki tüyleri de dahil olmak üzere, ince ot parçaları, kök lifleri, az miktarda at kılı, bazen de aşağıya bakan kökler. Dışı kalın örümcek ağlarıyla kaplıdır.
3-4 yumurta yapar, pürüzsüz ve parlak, çok soluk pembe, hafifçe oyulmuş ve siyah benekli, biraz siyah karalanmış gibidir.
Göçü
Yaz göçmenidir. Güneydoğu Avrupa'da ve yakın doğuda ürer. Kenya'nın güneyinden Güney Afrika'ya, doğu ve güney Afrika'da kışlayan göçmen kuştur.
Popülasyonu
Küresel olarak tehdit altında değil. Son zamanlarda Bulgaristan'dan Romanya'ya yayıldı.
Dünya'da 23bin- 50bin birey arası olduğu tahmin edilmektedir.
Davranışları
Yuvalarını alçak ağaçlara veya çalılıklara yaparlar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular