Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Akgözlü ötleğen

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Öncelikle bu türün nereden geldiğine bakmamız lazım. Sylvia hortensisin 1998 yılında kabul edilen iki alt türü sylvia hortensis hortensis ve sylvia hortensis crassirostris. Kuş uzmanları son zamanlarda bu iki alt türün kendi başlarına ayrı bir tür olduklarına dair görüş bildirmektedirler.
Crassirostris diğerlerinden daha uzun ve güçlü gagası, alt kısımlarındaki kırmızımsı tonlar ve bunun sonucu olarak gövdenin gri kenarı ve beyaz karnıyla oluşan çarpıcı kontrast ile ayrılabilir. Ötüşü de daha çeşitli ve gürdür. Erişkin erkeğin mat-gri sırtı ve açık renk alt kısımları genel görünüşünü belirler. Tepe koyu gri, göz maskesi siyah, gıdı ve iris beyazdır. Gençlerde iris koyu renkdir. Dişiler ve gençlerin baş renkleri daha açık olup sırt grisinde kahve rengi tonlar bulunur.


Habitatı
Bodur ormanlar, ağaçlıklar ve bahçelerde bulunurlar.
Üremek için genelde ılıman ve kuru Akdeniz iklimini tercih etseler de, steplerde, dağlık bölgelerin yamaçlarında ve eteklerinde de üreyebilirler.
Yayılışı
Avrupa'nın güneyi, Balkanlar, Türkiye, Kafkaslar ve Asya kıtasının bazı bölgeleri.

Beslenme
Böcekcil bir tür olmakla beraber meyve yemişlerden de beslenirler.
Biyolojisi
Yuvalarını genellikle çalılıkların içine ya da alçak ağaçların çatallarına ve göğüs hizasında yapar. Sağlam ve kase şeklindeki yuva tüy, çim ve köklerin yosun ve çeşitli malzemelerle birbirine tutturulmasıyla yapılır ve içi daha yumuşak malzemelerle döşenir.Güney avrupa'da Nisan sonundan Haziran sonlarına Güney doğusunda Mayıs ortalarından Haziran Başlarına, Kuzey Batı Afrika'da da Nisan ortalarından Haziran başına kadar ürerler. Eşler sırayla kuluçkaya yatarlar.

Göçü
Tüm ırkları göçmen bir kuşdur, ana tür kışı Sahra’nın güneyinde geçirir.
G.D.Avrupa ırkı ve Levanten crassirostris K.D.Afrika'da kışlar.
Doğu ırk jerdoni de kışı Hindistan, Pakistan, İran ve Arabistan'da geçirir. Sonbaharda batı ırkından kuşlar güney doğuya yönelerek İsrail ve Sina'da sıkça görülürler.

Popülasyonu
Dünya popülasyonu konusunda bir bilgi olmamakla beraber Avrupa’da yaşayan tür yani western orphean warbler nüfusunun 340 ila 930 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir.
Davranışları
Üreme döneminde çok ürkektir ve nadiren görülebilir. Genellikle ağaçların en tepesinde görülür.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular