Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Alaca yalıçapkını

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
İri bir yalıçapkınıdır ve karıştırılmayacak bir kuştur. Bölgedeki yegane siyah beyaz türdür, çoğunlukla sudan yüksekte havada asılı kaldığında görülür, ardından balık peşinde suya dalar. Altı beyazdır, erkeğinde iki tane tam veya kesik, dişinin bir siyah kuşağı vardır. Siyah yüz maskesi, beyaz kaşı, tepesinin üstünün siyahı ve ensesinde kısa bir tepe seçilebilir. Kuyruğu beyaz, kuyruk ucu ve orta kuyruk telekleri siyahtır. Gencinin göğüs kuşağı grimsidir. Ara sıra bir tünekten de avlanabilir. Bazen küçük ve dağınık sürüler halinde bulunur.


Habitatı
Alacalı Yalıçapkını, su kenarında, büyük nehirlerin yanında, haliçlerde, küçük ve büyük göllerin yakınında, kıyı lagünlerinde, kayalık ve kumlu sahillerde, yumuşak veya acı su içeren rezervuarların yakınında yaşar. Ağaçlar, çitler, direkler ve diğerleri gibi suyun kenarında tüneyecek yerler ihtiyaç duyarlar.
Yayılışı
Alt Sahra Çölü Afrika boyunca ortaktırlar ve Türkiye`den Çin`e Hindistan`a güney Asya`ya kadar görülürler.

Türkiye nin güney kesimlerinde yerleşik bulunan bir türdür.Adana- Karataş yolu , Fırat ve Dicle nehirleri boyunca görülebilir .

Fırat nehrinin Birecik ve Nizip arasında kalan alanlarda 20 kadar birey, Adana Seyhan nehri kanallarında 5-6 birey ve Kırmıtlıda 3-5 birey , Silopi de Hezil Çayı kenarlarında muhtelif sayıda birey gözlemlenmiştir.

Türkiye de siyah beyaz diye adlandırılan yerler vardır.
Beslenme
Çoğunlukla bir uzman balık-yiyicisidir. Kabuklular ve suya ait büyük böcekleri de yiyebilirler.Genelde havada aslı kalarak veya bir yerde tünekleyerek avını arar, suya dalarak balık yakalar.Tuzlu ve tatlı sularda avlanabilirler.
Biyolojisi
Gagaları uzun, düz ve sivri, başları büyüktür. Siyah, beyaz renkleri ve ibiğiyle tanınır. Boyun ve bacakları kısadır, ön parmakları kökünden birbirine bitişiktir. Cinsiyetlerini ayırt etmek zordur. Dişisinde göğsündeki siyah bant birleşmez ve tekdir. Gencinin kuşağı gridir. Yuvası, topraklı bir yamaçta, su üzerinde, bazen düz çimenli toprağa kazılmıştır. Tünel çift tarafından kazılır ve genellikle bir metre derinliğindedir. Dişi 4 ila 5 adet beyaz ve parlak yumurta bırakır. Kuluçka, her iki ebeveyn tarafından sağlanan 18 gün sürer. Erkek, yuva kazma sırasında, yumurtlama sırasında ve kuluçka sırasında dişiyi gösterir ve besler. Ayrıca yuvadan çıkmadan önce civcivlerin yetiştirilmesine de katılır. Yavrular yaklaşık üç hafta yuvada kalırlar. Bir yaşında cinsel olgunluğa ulaşırlar.
Göçü
Yerleşik bir kuştur göç etmez.
Popülasyonu
Alaca yalıçapkını popülasyonunun yaklaşık 1,7 milyon kişi olduğu tahmin edilmektedir. Şu anda IUCN Tehdit Altındaki Türlerin Kırmızı Listesi altında Asgari Endişe (LC) olarak sınıflandırılmaktadırlar.
Davranışları
Avını havadan fark ederek, başını sallayıp kuyruğunu sallayıp dalarak, avını gagasında halde sudan çıkar. Ayrıca dalıştan önce havada süzülür, buda avını tespit etmek için yeterli zamanı bulur. Tüneğine geri döndüğünde, avını tüneğine vurarak öldürür ve yutmak için tünek desteği ile çevirebilir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular