Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Amerikan altın yağmurcunu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Yağmurcungiller familyasına ait bir kuş türü. Erişkinlerin, taç, arka ve kanatlarında altın rengi ve siyah renk seçilir. Boyu, ince yapısı, kanat altı rengi ve sesiyle küçük altın yağmurcunun tıpatıp benzeridir, ondan her giysisinde biraz daha kısa bacakları, uçuşta ayakların kuyruk ucunu aşmaması ve kın teleklerinin kuyruk ucunun çok gerisinde kalarak el teleklerinin çok uzun görünmesine neden olması ile ayrılır. Üreme giysisinde üstü temelde daha koyudur, üzerindeki sarı benekler daha küçüktür, alt tarafı, böğrü ve kıçı dahil tamamen siyahtır. Üreme dışı giysisinde ve genci, altın yağmurcun ve küçük altın yağmurcundan genellikle daha gridir, tepesi ve üst tarafı görece koyudur, boyun ve göğsünde sarı ya da yeşilimsi bir ton bulunmaz. Kaşı ve alnı daha belirgin ve beyazımsıdır. Alt tarafı gri yazılıdır.


Habitatı
Habitatı, kuzey Kanada ve Alaska`dan arktik tundradır. Çayırlarda, otlaklarda, kıyılarda ve bitki örtüsünün düşük olduğu diğer nemli yerlerde yaşar. Göçler sırasında kıyı bataklıkları ve haliçler, tuzlu bataklıklar ve tarlalar gibi çeşitli habitatlara yerleşir.
Kuzey kutbu ve yarı arktik tundrada, yosun ve likenlerden oluşan alçak bitki örtüsüne sahip vadilerde ürer.
Yayılışı
Kuzey Kanada ve Alaska"dan arktik tundralar. Kuzey güney Amerika. Kanada'nın Baffin Adası'ndan Sibirya'nın doğu ucuna kadar Amerikan arktik boyunca yuva yapar
Beslenme
Çoğunlukla böceklerle beslenir ve bunlara solucanlar, örümcekler, ot tohumları, küçük yumuşakçalar ve kabuklular ekler. Meyveler ilkbahar ve sonbaharda önemlidir.
Biyolojisi
Tek eşlidir, üreme hazirandan temmuz ortasına kadar gerçekleşir. Km2 başına yaklaşık 6 çift olmak üzere çok seyrek küçük koloniler oluştururlar. Bu kuşlar üreme alanlarına sadıktır.

Erkek yuvayı yapmak için yeri kazar ve onu likenler, ölü yapraklar, çimen ve yosunla kaplar. Yuva açık tundrada kuru zemindedir.

Dişi, siyah ve kahverengi lekeli, açık veya krem 4 tarçın renkli yumurta bırakır. Kuluçka yaklaşık 26 gün sürer. Genellikle erkek gündüzleri kuluçkaya yatar ve dişi geceleri onun yerini alır. Civcivler çok erken büyümüştür ve doğumdan sadece birkaç saat sonra kendilerini besleyebilirler. Her iki ebeveyn tarafından yetiştirilirler. İlk uçuşlarını 22-24 günlükken yapıyorlar. Yılda sadece bir kuluçka var
Göçü
Amerikan altın yağmurcunu harika bir göçmendir. Her yıl Kuzey Kutbu ile Güney Güney Amerika (yaklaşık 5.000 ila 7.000 km) arasında gidip gelir. Göç ederken, gruplar çok gürültülüdür ve sahneleme alanlarına indiklerinde hepsi birlikte dönerler.
Popülasyonu
Şu anki yaklaşık 150.000 kişilik nüfusu için önemli tehditler yaşamıyor. Bu nedenlerden dolayı, IUCN Kırmızı Listesinde "en az endişe verici" olarak listelenirler ve diğer yönetim kurumları tarafından risk altında olarak tanımlanmazlar.
Davranışları
Tuzlu bataklıklarda veya suya yakın tarlalarda ve hatta bazen kıyı sahillerinde bulunan topluluk yatakhanelerinde uyuyor.
Amerikan altın yağmurcunu genellikle yürür veya koşar, ancak hızlı ve uzun uçuşlar yapabilir.
Üreme alanlarında çok bölgeseldir ve bazı bireyler kışın beslenme alanlarını korurlar.
Yerde gagalayarak beslenir, durur ve koşar.
Neredeyse üreme alanlarına varır varmaz, erkek gösteri uçuşuna başlar ve çiftler yerleşir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular