Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Ataks Tavuk

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Bu maddeye kadar yer verilen tüm tavuklar yurt dışı merkezli tavuklardı. Ancak ataks tavuğu ülkemizde yetiştirilen ilk yerli yumuta tavuğumuz olma özelliği taşıyor.

Tavukçuluk Araştırma Enstitüsü tarafından yetiştirilen bu tavuk ırkı 3 yıl kadar yumurta verebiliyor. Son yıllarda ülkemizde doğal yumurta üretiminde oldukça popüler olan tavuk cinsidir.

Ankara Tavukçuluk Araştırma Kahverengisi (ATAK-S) 20 haftalıkken yumurta verebiliyor. Yılda ortalama 240-270 arası yumurta vermekte. Yumurta rengi ise beyaz-kremsi renktedir.

Hareketli bir yapıya sahip olan bu tavuklar bulundukları ortama uyum sağlamakta zorlanmaz ve iklim şartlarına da dayanıklıdır. Günlük yem tüketimi konusunda dezavantajlı olduğu söylenilse de yumurta verimi iyidir.

Hastalıklara karşı dirençlidir. Eğer yüksek kaliteli yumurta isterseniz salma olarak beslenmesi önerilmektedir. Ayrıca takviye besinlerle suni ortamda beslenen Ataks tavuğu yumurta sayısına ulaşılabilir.

Besili bir Ataks tavuğu 2,5 kg kadar ağırlığa ulaşabilir. Ataks tavuk ırkı yumurta tavuğu olmasından dolayı beslenmesinde yağlandırıcı besinlerden kaçınılması gerekir. Doğru bir beslenme ile uzun yıllar kaliteli yumurta verimi elde edilebilir.

Ataks tavuk fiyatları ise büyüklüğüne göre 18 liradan başlayıp 25-30 liraya kadar çıkmaktadır. Tabi bu fiyatların satıcıdan satıcıya değiştiğini belirtmek gerekir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular