Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Avustralya Sığır Köpeği

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Avustralya Sığır Köpeği yalnızca Avustralya’da değil aynı zamanda Avrupa bünyesinde de sığır besicileri tarafından özel olarak üretilmektedir. Bu köpekler, yalnızca sığırlar için tercih edilmekte olup özellikleri de bu doğrultuda geliştirilmektedir.

Saldırgan bir tutumları olduğu için eğitim almadan istenen performansı karşılamaları mümkün olmamaktadır. Eğitim almaları durumunda ise sığırların kontrolsüz davranışlarını düzenlemek ile yükümlüdürler.

Temel Özellikleri
Avustralya Sığır Köpeğinin belirgin özellikleri hem zeki hem de çevik olmalarıdır. Bu özellikleri sayesinde diğer köpeklere göre ayrışmaktadırlar. Bu nedenle zekalarının ve çevikliklerinin düzenli olarak geliştirilmesi gerekmektedir.

Sosyal ilişkileri bakımından doğaları itibariyle zayıftırlar. Eğitim almaları durumunda ise daha güçlü ve sağlam ilişkiler kurabilirler. Aile köpeği olarak tercih etmek isteyenlerin küçük yaşlarda alarak gerekli eğitimleri vermeleri gerekmektedir.

Görünüş ve Yapısı

Avustralya Sığır Köpeğinin görünüşü yapılarında olduğu gibi sert ve saldırgan bir görünüştür. Çok ağır olmamalarına rağmen kasları oldukça güçlüdür. Hareketli yapıları sayesinde hiçbir zaman çok kilolu olmazlar.

Agresif bir tutumları bulunmaktadır. Bu tutum sığırların yapılarını düzenlemeye yönelik kullanıldığında verim sağlamakta, aksi durumda tehlike verici olabilmektedir.

Karakter Özellikleri
Avustralya Sığır Köpeğinin karakteri hareketli ve agresif olarak bilinmektedir. Bu yönüyle tam olarak sığır besiciliği için kullanıma uygundur. Küçük yaştan, sığırları kontrol altına alma becerisi kazandırılmakta ve bu beceri ile kullanılmaktadır.

Çocuklar ile yeterli düzeyde bir ilişki kuramadıkları ve eşya kemirme dürtülerinin olması nedeniyle ev şartları içerisinde yaşamaları uygun değildir. Büyük ve geniş bahçelerde ise yüksek çitlerin kullanılması zorunludur.

Bakımı
Avustralya Sığır Köpeğinin bakımı sürecinde önemli olan konu eğitimdir. Doğru eğitimi almamaları durumunda köpeğin doğası saldırgan olarak kalacak ve sosyal çevre içerisinde yaşamaları zor olacaktır.

Çok faza tüyleri olmasa da haftalık olarak tüy taranmasının yapılması gerekmektedir. Bu taramalar esnasında vücutlarında bulunan tüylerin giderilmesi ve gerekli görüldüğü durumlarda hijyen ihtiyaçlarının da karşılanması gerekmektedir.

Beslenmesi
Avustralya Sığır Köpeğinin beslenmesi enerjilerini temin edecek şekilde olmalıdır. Doğal besinler tüketerek yaşamlarını sürdürebildikleri gibi günlük vitamin ihtiyaçlarını karşılayacak mamaların da tercih edilmesi uygun olmaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular