Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bal arısı ve yaban arısı sokmaları

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tüm köpekler meraklıdır ve sevdikleri yalnızca koşarak bir şeyleri kovalamaktır … böcekler de dahil! Bal arısı ve yaban arısı sokmaları, köpeğinizde çoğunlukla yalnızca hafif bir ağrıya ve tahrişe neden olacaktır.
Ancak birkaç kez sokulması ya da ağzının içi ve boğazından sokulması tehlikeli olabilmektedir ve bir veteriner hekime götürülmesi gerekecektir. Sokmanın ağrısına neden olan küçük bir delik şeklindeki yara değil, iğneden püskürtülen küçük miktardaki zehirdir.

Hangi iğne?
Bal arısının iğnesi kancalıdır ve ölen arı vücuttan ayrılırken deriye takılarak iğnesini geride bırakmasına uygun bir yapısı vardır. Yaban arılarının iğneleri kancalı değildir, ancak daha ağrılıdır ve kızdırılmaları halinde, bu arılar birkaç kez sokabilmektedir.

Köpekler, iğneli bir böceği çok yakından inceledikten sonra, yüzü çoğu zaman bu böcek tarafından sokulur. Köpeğin hassas olan burnundaki sokmalar özellikle ağrılıdır. Bazı köpekler, bir böceği ısırmaya ya da yakalamaya çalışırsa, dilinden ya da ağzının içinden veya boğazından bile sokulabilir. Neden oldukları şişmenin köpeğin boğazına çok yakın olabilmesi ve hava yolunu bloke edebilmesi nedeniyle, bu sokmalar tehlikeli olabilmektedir.

Reaksiyon
Arının çok sayıda yerden sokması ya da köpeğin iğnedeki kimyasallara alerjik bir yanıt vermesi, ciddi bir reaksiyona neden olabilir. Ciddi bir reaksiyonun belirtileri, genel güçsüzlük, nefes darlığı ve arı sokmasının gerçekleştiği yerden uzaklaşarak yayılan büyük bir şişliği içermektedir. Boyun, boğaz ve baş bölgelerindeki şişmeyi takip etmelisiniz. Kopeğiniz ciddi bir reaksiyon verirse, onu derhal bir veteriner hekime götürmelisiniz.

Geride sadece tek bir basit iğne kalması güvenli olabilir ve aslında köpeğe uzun süre sıkıntı vermemelidir. Hala iğne varsa, tırnağınızla ya da bir kartın sert tarafıyla kazıyarak çıkarmaya çalışın. İğneden daha fazla venom sızmasına yol açabilmesi nedeniyle, kesinlikle gerekli olmadığı takdirde, iğneyi çıkarmak için cımbız ya da pens kullanmaktan kaçınmalısınız.

Etkilenen bölgeye hafif bir su ve karbonat karışımı uygulamanız, ağrının azalmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca, buz ya da bir buz torbasını bir havluya sararak, şişmeyi azaltmak ve herhangi bir ağrıyı hafifletmek için bunu yaralanan bölgeye uygulayabilirsiniz.

Herhangi bir alerjik reaksiyon gelişmediğinden emin olmak için, arı sokmasından sonra köpeğinizi dikkatle gözlemelisiniz. Birkaç gün sonra şişme hala devam ediyorsa, veteriner hekiminizi arayın.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular