Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Benekli bağırtlak

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Güvercin iriliğinde, kısa boyunlu, kısa ve tüylü , kama biçiminde sivri ve uzun kuyruklu kuşlardır. Parmakları kısa ve tüysüzdür. Arka parmak dumura uğramış, ayaktan biraz yukarda kısa bir mahmuz halini almıştır. Erkek ve dişi bağırtlakların görünümleri farklıdır.

Ergin erkeklerde başın tepesi, ense ve göğüs açık kül rengi, gerdan açık pas sarısı renktedir.Gerdanın altında siyah bir leke vardır. Sırtı ve kanat örtü tüyleri sarı gri renkte ve kanat üzerleri gri kahverengi lekelidir. Kol uçma tüylerinin üzeri gri sarı, el uçma tüylerinin üstü koyu gri, her ikisinin altları siyahtır. Kanat altı örtü tüyleri açık gridir. Göğüste siyah ince bir şerit vardır. Karın kısmı siyahtır. Kuyruk kısımları açık gri sarı, enine siyah renkte bantlıdır.Kuyruk altı tüyleri kirli beyaz renktedir. Dişileri aynı iriliktedir. Tepe ve göğüs kısmı soluk sarı kahverengi, üzeri boyuna koyu beneklidir. Sırt ve kanat üstü örtü tüyleri enine koyu şeritlidir. Yanakları kirli sarı, gerdanı beyazdır. Gerdanın altında siyah bir leke ve göğsünde ince siyah bir şerit vardır. Göğüs kirli krem sarısı; karın kısmı siyahtır.

İnce ve açık renkli bir bağırtlaktır, kuyruğu uzun ve sivridir. Uçarken nispeten açık renkli kanat üstü ve belirsiz firar hattı seçilir, alttan koyu kanat telekleri, özellikle de kol telekleri, açık kanat örtüleriyle kontrast oluşturur. Temelde taçlı bağırtlağa benzer ve ondan en iyi kanat altı deseniyle ayrılır. Bunun dışında dişinin üst tarafında ve göğsündeki beneklerin nispeten kalın olduğu dikkat çeker. Erkeğin benekleri sadece kanat örtüleri ve omuzları arasındaki bölgede bulunur. Boğazı ve boynundaki turuncu daha koyu ve parlaktır, suratında hiçbir siyah işaret bulunmaz. Uzun kuyruğu ve karnından kuyruk altına kadar uzanan ince koyu leke kolay seçilemeyebilir. Kahverengi bağırtlaktan alt tarafı ve kanat altının renkleriyle kolaylıkla ayrılır.

Habitatı
Steplerde, yarı kurak ekili arazilerde, çöllerde yaşayan bağırtlaklar, gruplar halinde dolaşır ve hızlı uçarlar, uçuşları güvercini andırır. Biri nadir olmak üzere yurdumuzda üç türüne rastlanır.
Yayılışı
Yurdumuz dışında; Kuzey Afrika, Kıbrıs, Kanarya adaları, İspanya’nın güneyi, Güneydoğu Rusya, İran ve Afganistan’da da bulunan bağırtlak, nesli azalan kuş türlerindendir. Bu sebeple yurdumuzla birlikte Dünyada da koruma altına alınan, avlanmasına sınırlı sayı ve zamanda izin verilen kuşlardandır.
Beslenme
Kimi zaman su bulabilmek için 80 km. uçan bir kuş olduğu kayıtlarda yer alan bağırtlağın erkek olanı, göğsünün arka tarafında suyu teninde tutabilecek tüyler taşır. Kuş, bu tüylerde muhafaza ettiği suyu, daha sonra yuvadaki yavrularına götürür.Uçarken, su başında ve yemlenirken ötüşleri her zaman duyulur
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular