Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bergamasco

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Bergamasco bir çoban köpeği türü olarak 14. Yüzyıl ve öncesinde farklı bölgelerde yaşamıştır. Genellikle dağlık alanlarda yaşamlarını sürdürmekte olan bu köpeklerin, günümüzde çok fazla sürü faaliyetleri yürütülmediği için ev köpeği olarak tercih edildiği bilinmektedir.

Sürülerin kontrolünü sağlamakta oldukça başarılı bir köpek ırkı olmakla birlikte aynı zamanda güçlü bir yapıya da sahip olduğu için arama kurtarma ya da koruma hizmetlerinde de tercih edilen türler arasında yer aldıkları bilinmektedir.

Temel Özellikleri
Bergamasco’nun belirgin özellikleri yoğun ve uzun tüyleri ile dikkat çekmesine rağmen en temel özelliği iyi bir çoban köpeği olmasıdır. Çalışkan bir köpek olarak verilen görevleri planlı bir biçimde sürdürebilmektedir.

Bunun yanı sıra sosyal hayat içerisinde farklı koşullarda çok kolay bir biçimde yaşama becerilerine sahip oldukları bilinmektedir. Bu nedenle hem doğal yaşam içerisinde hem de ev şartları içerinde rahatlıkla yaşamlarını sürdürebilmektedirler.

Kürkleri kış şartları için koruyucu olurken aynı zamanda yaz mevsimi için de serin tutan bir yapıya sahiptir. Bu nedenle hemen hemen her mevsim şartında rahatlıkla yaşayabilirler.

Görünüş ve Yapısı

Bergamasco’nun görünüşü itibariyle diğer çoban köpeklerinden farklıdır. Siyah uzun tüyleri, gözlerini kapatacak kadar çoktur. Genellikle bilinen kısa tüylü çoban köpeklerine benzemezler fakat karakter bakımından en az onlar kadar başarılı oldukları söylenmektedir.

Karakter Özellikleri
Bergamasco’nun karakteri şunlardır:

Her ortamda yaşayabilir.
Uyumlu ve sakin bir yapısı vardır.
İnsanlarla iyi ilişkiler kurabilir.
Sürüyü yönlendirme becerisi oldukça gelişmiştir.
Çalışkan ve görev bilinci gelişmiş bir yapısı vardır.
Zeki ve cesaretli olduğu için zor yaşam koşullarında da hayatta kalabilir.
Sabırlı ve sadık bir yapısı vardır.


Bakımı
Bergamasco’nun bakımı tüylerinin düzenli olarak taranması ve ihtiyaç duyduğu durumlarda kırpılması başta olmak üzere haftada birkaç defa gezintiye çıkarılması gibi ihtiyaçları kapsamaktadır. Bunların yapılması halinde herhangi bir zorluk çıkarmadan sosyal yaşamda kalabilir.

Beslenmesi
Bergamasco’nun beslenmesi hassasiyet gerektiren bir beslenme programı içermez. Farklı besinleri rahatlıkla tüketebilecek bir yapısı vardır. Yalnızca evde yaşayanlar için hareketsizlik nedeniyle kilo problemi olmaması adına daha az porsiyonlarla yemek yemelerine dikkat edilmesi gerekmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Garfield Off/Topic 0 28
Garfield Off/Topic 0 52

Benzer konular