Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Bıyıklı doğan

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Boyu gökdoğan ve ulu doğan arasıdır. Kanatları ve kuyruğu gökdoğandan daha uzun, kanat uçları daha yuvarlaktır. Üst tarafı grimsi kahverengi, alt tarafı krem rengidir. Alnı çizgili, tepesi kirli sarı ya da kızıl kahverengi, bıyığı gökdoğandan dardır. Bazı yaşlı yanakları beyazdır, bunlar gökdoğana benzer.Ulu doğan gibi kanat örtüleri kanat telekleriyle kontrast oluşturmaz.

Dişi: 700-900 gr
Erkek: 500-600 gr

Falco biarmicus erlangeri
'' '' feldeggii
'' '' tanypterus alt türleri bulunmaktadır.
Habitatı
Açık arazi kuşudur. Bozkırlar, yarı çöller, kayalık dağlarda yaşar. Kışın tarım alanlarının ve sulak alanların yakınlarında görülebilir.
Akdeniz'in verimli ve bitki örtüsü zengin ovalarından kar tutmayan ancak cılız bitki örtüsü olan neredeyse çölleşmiş alanlara dek yayılan bir yaşam alanı vardır.
Yayılışı
Güney Avrupa, Balkanlar, Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Afrika türün dağılımı olan yerlerdir. Türkiye'deki popülasyon çok azaldığından belli bir yayılış haritası ortaya koymak zordur. Çok az sayıda da olsa ülkemizin tüm bölgelerinde görülebilir.
Beslenme
Besininin büyük kısmını kuşlar oluşturur. Daha çok küçük ve orta boy ötücüleri avlar. Nadiren de olsa uçan iri böcekleri avlayabilir.
Biyolojisi
Tüm gündüz yırtıcıları gibi yılda bir kez kuluçka yapar. Yumurta sayısı genellikle 3-4'tür.Ulaşılması çok güç kayalık ve yalçın kayalıklardan Mısır piramitlerine dek çok yüksük oluşumlarda yuvalayabilir.
Göçü
Yerli bir kuştur. Genç kuşlar erişkinliğe ulaşıp yerleşik olana kadar türün üremediği farklı bölgelerde, alanlarda görülebilir.
Popülasyonu
Popülasyonu hakkınad kesin veriler olmamakla birlikte tüm Avrupa'da 200 çift civarında oldukları tahmin edilmektedir. Türkiye'de sayıları çok azalmıştır. En fazla 100 çift kaldığı düşünülmekte.
Davranışları
Gökdoğan gibi yükseklerden dalış yapmak yerine bir tünekten havalanıp uzaktan gözlediği kuş sürülerine baskın yapmayı tercih eder.Doğal oluşum yarların tepesinde olduğu kadar bazen Mısır piramitlerini bazen o bölgedeki çok yüksek kule tipi elektrik direklerinde tüneyerek avlanacağı ortamı kollar.
Alçaktan uçarak avına mümkün olduğunca görünmeden yaklaşır. Bulundukları alanların coğrafi ve bitki örtüsüne bağlı olarak çok çeşitli avlanma davranışı sergileyebilir. Avlanmakta olan küçük omurgalıları kollar.Yanlız değilse eşi ile taktik uygular. Çöl havzalarındaki vahalık alanlarda aynı anda avlanan 20 bireye kadar çıkan kalbalıkta da avlandıkları kayıtlanmıştır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular