Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Boz kaz

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı

Boz kaz ördekgiller familyasından 75-90 cm boyunda sulak alanlar ve deniz kenarlarında yaşayan, evcil kazın atası olan kaz türüdür.Düz uçan yavaş kanat çırpan iri bir kuştur.Bölgedeki en büyük kazdır.Boynu kalın ve grimsidir.Gagası ve bacakları pembedir.Uçarken kanat üstünde gümüş gri bir bölge belirir.Üst tarafı diğer kazlara göre daha gridir, karnında küçük siyah lekeler şerit veya çizgi oluşturmaz.Gencinin sırtında açık renkli enine keskin çizgiler ve karnında siyah lekeler bulunmaz.Bölgedeki bütün diğer kazlardan iri gövdesi, gaga ve bacak rengi, kanadının önündeki açık renkle ayrılır.

Habitatı

Üreme alanı olarak sazlıklı tatlı su göllerini tercih eder. Göç zamanı ve kış aylarındaysa her türlü sulak alanda geceleyebilir, tarlalara beslenmeye iner.

Yayılışı

Avrasya'da geniş bir yayılımı vardır ve dünya nüfusu yaklaşık 1 milyon çift olarak tahmin edilmiştir. Ülkemizdeyse geçmişte çok daha yaygın bir dağılıma sahip de olsa artık sadece çok yerel olarak İç Anadolu ve Doğu Anadolu bölgesindeki sulak alanlarda ürer. Kışın daha geniş bir alanda görülür. Hatay civarında kendisine vezzi denildiği kaydedilmiştir.

Beslenme
Bitki ağırlıklı bir menüye sahiptir.

Göçü
En geç göçe başlayan kaz türlerindendir (İngilizce ismi de buradan gelmektedir), ancak yurtiçinde üreyen bireyler üreme dönemi sonrası dağıldığı için yıl boyu gözlemlenebilir. Kış aylarında diğer kazlarla ortak sürüler oluşturur ve genelde küçük sayılarda gözlemlenir.
Popülasyonu
Yerel nüfusun 10 ila 50 çift arası olduğu söylenebilir. Ancak kışın gözlemlenen kuş sayısı
göçmenlerle beraber artar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular