Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Büyük denizdüdükçünü

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Yaklaşık 23 cm boylarındadırlar. Loplu ayak parmakları ve düz ince siyah bir gagaları vardır. Üreme dönemi dişisi, baskın olarak gri ve kahverengi yukarılara, beyaz alt parçalara, kırmızımsı bir boyun ve kırmızımsı böğür yamalarına sahiptir. Üreme dönemi erkeği, dişinin daha soluk bir uyarlamasıdır, kahverengi bir arka ve kırmızımsı yamalar indirgenmiş veya yoktur. Genç kuşlar, gri ve kahverengi yukarılara, beyazımsı alt parçalara ve göz boyunca koyu bir yamaya sahiptir. Kışta, kuşlar gri yukarılara ve beyaz aşağılara sahiptir ama siyah göz yaması her zaman mevcuttur. Dişiler daha büyüktür ve erkeklere göre daha parlak renkleri vardır.


Habitatı
Üreme dönemleri dışında belki diğer tüm düdükçünlerine karşı pelajik bölge ve deniz kıyılarını terk eder. İstisnai olarak gelgitlerin oluşturduğu gölcükler, düzlük geniş alanları kaplayan kumsallıklar ve lagünler sayılabilir. Genel olarak iç kesimlerde ki sulak alanların kuşu sayılabilir.Alkalin veya tuz oranı yüksek çöküntü alanlarda da rastlanabilir.
Yayılışı
Deniz çulluklarının en büyüğü olan bu kuşlar, batı Kanada ve batı Birleşik Devletler'de Kuzey Amerika'da ağaçsız geniş kırlarda görülürler.

Göçü
Göçmendirler.Teksas ve güney Kaliforniya'da kış kayıtları haricinde Ekvator çizgisini geçerek güney Amerika'nın güney alanlarında kışlar. Güney Amerika'da orta Andlar'ın etrafında kışı geçirirler.
Avrupa'daki rastlantısal konuk kayıtları 1954'ten itibaren artan sayılarla günümüze gelmiştir.Bu sayılar Kanada'nın güney-doğu alanlarında artan koloni sayılarıyla paralellik göstermiştir. Bahar ve kış göç döneminde Fransa ve İngiltere'de belirgin sayıların gözlenmesi bize Avrupa'ya kuzey-güney akslı göç yapmakta olduklarını göstermektedir.

Davranışları
Dişiler erkekleri takip ederler, bölgede yuva yapmak için yarışırlar ve saldırgan bir tutumla yuvalarını ve seçilen eşlerini savunurlar. Dişiler yumurtalarını koydukları andan itibaren güneye doğru göçe başlarlar, yumurtaları kuluçkaya yatırmak için erkekleri bırakırlar. Suyun yakınında yerde yaptıkları yuvalarına 3-4 yumurta bırakırlar. Yavrular kendilerini beslerler
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular