Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Büyük orman kartalı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Geniş kanatlı, geniş gövdeli, uzun, ince bacaklı, iri ve hantal bir kartaldır. Uçarken kanadını kavisli tutar. Birçok giysisinde çok koyu renklidir ve kanat altı örtüleri uçuş teleklerinden daha koyudur. Erişkini kahverengidir ve kanat altında el bileğinin dışında yarımay şeklinde açık renk bir çizgi vardır. Kanat üstünde açık renkli geniş bir leke vardır; kuyruğunun üstünde yarımay şeklinde açık renkli bir çizgi bulunur. Gencinde kanadı boyunca sıralanan beyaz benekler vardır, kuyruk sokumu ve kanadının firar hattı beyazdır.
Habitatı
Yazları sulak alan yakınlarındaki ağaçlık bölgeleri tercih eder. Kışları ise nehir deltalarında görülür. Yuvalarını genellikle dağlık ormanlarda veya alçak arazilerde yapar. Yuvayı ormanlık alanın başladığı yerden birkaçyüz metre içeriye kurmayı tercih ederler. Birçok çiftin 2-3 adet yuvası bulunur ve bunları dönüşümlü olarak kullanırlar. Yuvanın genişliği 1 metre civarında olur.
Yayılışı
İsveç ve tüm çevre ülkeleri, Baltik ülkeleri, Belarus, Romanya, eski Yugoslavya, Bulgaristan, İsrail, Sudan'a dek olan hatta çeşitli dönemlerde üreme kayıtları vardır.
Beslenme
Diyetini memeli, sürüngen, küçük balıklar ve amfibiler oluşturur.Fırsatçı bir yırtıcıdır.Daha ağır hareket eden diğer kuşlar avı olabilir.Afrika'da kalabalık çekirge sürülerini yada otlak yangınlarından etkilenen omurgalıları da takip edip avladıkları gözlemlenmiştir.Av davranışı 3 farklı yöntemdir. Birincisi yükselir ve aşağı dalış yapar. İkincisi tüneyerek bekler, ve üçüncüsü yerde yürüyerek avlanır.
Biyolojisi

Biyolojisi bilgisi bulunamadı
Göçü
Üreme bölgelerini Ekim - Kasım aylarında terk ederler. Kışlamalarını Orta Avrupa, Orta Doğu, Kuzey
Doğu Afrika ve Güney Asya'da yaparlar. Üreme alanlarına baharda tekrar dönerler.
Türkiye, İran, Irak, İsrail'den göç kayıtları vardır. Son dönemlerde güney Sahara'da nadirden olağan türe kayan sıklıkta kayıtları vardır Ekim- Mart aralığında. Etiyopya ve Eritre'nin yüksek kesimlerde görülürler. Sibirya bölgesi bireyleri Hindistan'dan güney-doğu Asya bölgelerine olan hatta kışlarlar.
Popülasyonu
Avrupa'da 72-86 , Rusya'da 800 , Ukrayna 40-50, Polonya 5-10 ve Beyaz Rusya'da 10-15 üreyen çift bulunmaktadır.
Davranışları
Göçmen yada yarı göçmen bir kuştur. Küçük orman kartalı'nın aksine Üreme alanlarının bilindiği alanları, güney Fransa, kuzey İtalya ve Balkanları Sonbaharla birlikte terk etmez. Kışa kadar sarkan bir aralıkta küçük sayılarla haraket eder, göçer. Çoğunlukla tanımlamada ortaya çıkan yanlışlıklardan dolayı tam kesinlik kazanmamış göç ve üreme bilgileri vardır. Çoğunlukla Küçük Orman ya da Bozkır Kartalı'yla karıştırılır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular