Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Cennet Papağanı Çiftleşmesi

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Evde üretim için oldukça uygun papağanlardır. Yavru almak istenildiğinde unutulmaması gereken en önemli husus aynı türleri birbiriyle çiftleşmektedir. Farklı türlerde cennet papağanlarının çiftleşmesinde %90 oranında ya sonuç alınamamakta, ya doğar doğmaz ölen yavrular elde edilmekte ya da sakat yavrular alınmaktadır. Bu hususa özellikle dikkat edilmesi gereklidir.

Cennet Papağanı Çiftleşme Yaşı
Erişkin cennet papağanları üreme dönemlerinde her zamankinden daha gürültücü ve sinirli olabilirler. Agresif tavırlar sergileyebilirler.

Cennet Papağanı Çiftleşmesi İçin Ne Yapılmalı
Üreme dönemlerinde aynı kafes içerisinde tek çift kuş olması daha uygundur. Yuvalık için uygun boyutlar 20 x 20 x 20 cm şeklindedir. Yuvayı içerisini cennet papağanları kendileri hazırlayacaktır. Siz sakın talaş, kum, gazete kağıdı gibi şeylerle yuvayı yapmaya çalışmayınız. Cennet papağanları yuva hazırlayabilmeleri için sizlerin ufak bir desteğine ihtiyaç duyarlar; bunların başlıcaları, boyasız kağıt parçaları, kağıt havlu, dallar, yuva ipi, saman, kuru ot ve banyoluk bulunmalıdır.

Cennet Papağanı Çiftleşmesi İçin Ne Gerekir?
Banyoluk cennet papağanlarının kağıt parçalarını ıslatabilmesi için gereklidir. Ayrıca bu dönemde cennetlerin daha çok banyo yapma ihtiyaçları vardır.

Cennet Papağanı Çiftleşme İsteği Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşmeye hazır olan çift 4-5 gün içerisinde yuvalarını yukarıda söylediğimiz malzemeler ile hazırlarlar. Kafes dışında bulunmaya alışık kuşlar olsalar bile bu dönemde kafesin dışına çıkarılmamaları ve kafesin bulundukları odanın en sakin yerine taşınması cennet papağanlarının rahat etmesi açısından uygun olacaktır.

Cennet Papağanı Çiftleşmeden Yumurtladı
Çiftleşme olduktan sonra dişi cennet papağanı 10 gün içinde hepsi birer gün arayla olmak üzere 4-8 yumurta yapar. Kuluçka dönemi 22 ile 30 gün kadar sürer. 5-6 günlük yumurta alınıp ışığa tutulduğunda döllenip döllenmediği anlaşılacak durumdadır.(Kuluçka süresince yumurtalara dokunmak çok doğru değildir ancak döllenip döllenmediğin şüphe duyuluyorsa bir kaşık yardımıyla yumurta alınıp, kısa süre içinde incelenip tekrar yerine bırakılırsa bir sorun yaşama olasılığı en aza indirilmiş olur). Kuluçka döneminden sonra yavrular yumurta sırasına göre birer gün arayla çıkmaya başlarlar.

Cennet Papağanı Yavrusu Ne Zaman Yem Yer?
Tüysüz olarak yumurtadan çıkan yavrular, anne ve babasının ağızlarında onlar için hazırladığı sindirilmiş yiyeceklerle beslenirler. Bu nedenle kuluçka döneminde anne ve babaya yavruları beslerken yumurta maması verilmesi faydalı olacaktır. Bu dönemde kafeste yukarıda değinilen taze meyve ve sebzeler günlük yemler ile birlikte hazır bulundurulmalıdır. Yavrular doğduktan yaklaşık 1,5 ay sonrasına kadar yuvalık da kalacaklardır. Yavrular doğduktan yaklaşık 1,5 ay sonrasına kadar yuvalıkta kalacaklardır. Bu süre içinde yuvalığı temizleme ihtiyacı duyulacaktır. Bunu yaparken yavrulara kesinlikle elle temas edilmemeli, bir kaşık yardımıyla yuvadan çıkarılmalı ve temizlik mümkün olduğunca çabuk halledilip tekrar yerlerine konulmalıdır. Yavruların ellenmemesinin neden ebeveynler bundan hoşlanmaması ve ellenmiş bir yavruyu yuvadan atabilme olasılıklarının olmasıdır.


Yavrular yuvadan 38-45 gün sonra çıkmaya başlarlar. Yuvadan çıktıklarında tamamen anne babadan bağımsız değildirler. Tamamen bağımsız hareket edebilmeye yuvalıktan çıktıktan yaklaşık 2 hafta sonra başlarlar.

Yavruların beslenmesinde ek olarak meyveli ve sebzeli konserve bebek mamalarını da kullanabilirsiniz. En azından bir yaşına gelene kadar çekirdek verilmemesi uygun olacaktır(çekirdek yavrularda çok daha hassas olan kursağı delerek ölümlere neden olabilir).

Cennet Papağanı Yavru Olduğu Nasıl Anlaşılır
Bir cennet papağanının yavru olduğu tüylerinin matlığından ve gagasının siyahlığından anlaşılabilir(yavru cennet papağanlarının gagası erişkinlerin renginde değil, koyu kahve-siyah arasıdır ve büyüdükçe renk açılır). Yavru cennetler çok çabuk büyür ve kilo alırlar. Çok kısa bir sürede yetişkin boyutlarına ulaşırlar. Burada dikkat edilecek husus göğüs kısmının düzgün ve şeklini tam olarak tamamlamış olmasıdır. Omurga kemiği, göğsün merkezinde bulunmalı ama bir çıkıntı veya sertlik oluşturmamalıdır. Ayak parmakları belirgin, şekilde ve kuvvetli, nefes alışı yavaş ve düzgün olmalıdır. Aksi bir durum kuşun sağlıksız veya hasta olduğunun göstergesidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular