Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Çiğnerken zararlı olabilir

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Köpekler, aynı bizim ellerimizi kullandığımız gibi, ağızlarını çok iyi kullanırlar - bir keşif aracı olarak. Bu, onların ilgi çekici buldukları her şeyi çiğneyerek ve kemirerek keşfettikleri anlamını taşır. Ne yazık ki, bazı köpeklerde bu çiğneme zararlı hale gelmekte ve sorun oluşturmaktadır.


Neden çiğnerler?

Yavru köpeklerin çoğu diş çıkarırken çiğneyecektir. Büyüdükçe, oyun oynadıkları bir şeyleri, can sıkıntısı nedeniyle ya da çiğneme içgüdüsünden dolayı çiğneyebilirler. Çiğneme, ayrılık kaygısı olan bir köpeğin tanımadığı çevrelerde olmasından kaynaklanabilir. Köpeğinizin çiğneme nedeninin belirlenmesi, bu davranışa son verilmesi için anahtar niteliğindedir.

Köpeğiniz, sizin orada olup olmadığınıza bakmaksızın, evdeki pek çok objeyi çiğner; çiğnemesinin nedeni muhtemelen can sıkıntısıdır. Büyük olasılıkla fazla enerjisinin bir bölümünü harcamak için köpeğinizin daha fazla oyuna, egzersize ve fiziksel aktiviteye ihtiyacı vardır. Uygun çiğneme oyuncakları vermeniz, köpeğinizin zararlı çiğneme alışkanlığından vazgeçmesine de yardımcı olacaktır.

Diş çıkarma sorunu

Köpeğiniz diş çıkarıyorsa, bu, büyümesini beklemek zorunda kalacağınız bir şeydir. Mümün olan her durumda, diş çıkaran yavu köpeğinizi, uygun objeleri çiğnemeye yönlendirmeniz gereklidir. Dondurma kalıplarında biraz ödül bisküvisi dondurmayı ya da köpeğinize vermeden önce bazı oyuncaklarını dondurudu bölmesinde bekletmeyi deneyin. Bu işlem, yalnızca ona uygun bir oyuncak sağlamakla kalmayacak, aynı zamanda köpeğinizin dişlerindeki rahatsızlığı da hafifletecektir.

Bazı köpekler ayrılık kaygısının bir sonucu olarak çiğnerler. Bu köpekler, bırakıldıkları yerden kaçma çabasıyla çiğneyebilir ya da pati atabilir. Ayrıca, yokluğunuza karşı bir sinirli bir tepki olarak uygun olmayan objeleri de çiğneyebilir. Bu , muhtemelen tedavisi en güç olan çiğneme tipidir; çünkü, siz olmadığınızda ortaya çıkar ve tedavi edilmesi gereken kaygının kendisidir. Köpek davranış uzmanları, ayrılık kaygısının tedavisi için, sosyalleşme, hassasiyeti azaltma ve karşıt koşullandırma tekniklerini kullanacaktır.

Zamanlama her şeydir

Köpeğinizi çiğneme açısından etkili bir biçimde disiplin altına alabileceğiniz tek zaman, onu çiğnerken yakaladığınız andır. Çiğnenmiş bir ayakkabıyı, köpeğinizin bunu yapmasından bir saat sonra bulursanız, ceza ile çiğneme davranışı arasında bağlantı kuramayacaktır. Ayakkabıyı gözünün önünde salladığınızda köpeğiniz 'suçlu' gibi görünebilir; ancak bu yalnızca bir boyun eğme davranışıdır. Köpeğinizi çiğnerken yakaladığınızda, onu sözlü bir komutla ya da yüksek sesle durdurun. Çiğnemeyi bıraktığında, ona kendi çiğneme oyuncağını verin. Oyuncağını çiğnemeye başladığında onu övün.

Çiğneme tiplerinin çoğu için, uygun objeleri çiğnemeye yönlendirerek köpeğinize yardımcı olmalısınız. Köpeğiniz için doğru tipte bir çiğneme oyuncağı seçmeniz ilk adımdır. Asla çiğnemesini istemediğiniz objelere benzeyen herhangi bir şey vermeyin. Eski ayakkabıları ya da giysileri verirseniz, bunlarla çiğnememesi gerekenler arasındaki farklı anlayamayacaktır.

Köpeğinizi evdeki objeleri çiğnemekten vazgeçirmek için bunlara uygulanabilen bazı ürünler mevcuttur. Bu ürünlerin, köpekler için hoş olmayan, ancak insanlar için zararsız bir lezzeti ya da kokusu vardır.

Her zaman olduğu gibi, veteriner hekiminize danışmalısınız. Size yararlı tavsiyeler ve önerilerde bulunabilecektir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular