Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Dachshund (Sosis)

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Sosis köpek olarak da adlandırılan Dachshund, uzun gövdesi ve kısa bacaklarıyla dikkat çekmektedir. Kulakları uzun ve sarkık olan Dachshund, tazı familyasına mensup türlerden bir tanesidir. İnce ve uzun burnu, uzun vücudu ve kısa bacaklarıyla dikkat çeken Dachshund cinsi köpekler, ev ortamında beslenecek en ideal cinsler arasındadır.

Temel Özellikleri
Dachshundın belirgin özellikleri arasında, ince uzun gövdesi, kısa ayakları ve sevecen tavırları yer almaktadır. Ortalama 30 cm uzunluğunda olan Dachshund cinsi köpekler, 3-4 kg arasında ağırlığa sahiptir. Minyatür görünümü ve küçük yapısı, Dachshund cinsi köpeklerin çocukların sevecen dostu olmasını sağlamıştır. Büyük ve sarkık kulakları, yüzünün daha da sevimli görünmesini sağlamaktadır.

Görünüş ve Yapısı

Dachshundın görünüşü, alışılmış köpek ırklarından çok farklıdır. Minyatür köpek ırklarından biri olan Dachshund cinsi köpekler, kısacık bacaklara ve vücuduna göre daha uzun bir gövdeye sahiptir. Kuyruğu ince ve uzun olan Dachshund köpekleri, kısa düz tüylere sahiptir. Patileri geniş ve büyük olduğundan, yere sağlam şekilde basmaktadır. Kuyruklarını sırtıyla aynı hizada taşımakta ve heyecanlandığında hızla sallamaktadır.

Karakter Özellikleri
Dachshundın karakteri, aile ortamına uyum sağlayacak kadar sevecen ve uysaldır. Toprağı kazmayı çok seven ve bu fiili sürekli tekrarlamak isteyen Dachshund, bahçeli ortamlarda vakit geçirmeyi sever. Oldukça akıllı ve zeki bir ırk olmasına karşın, eğitim alması zor türler arasındadır. İnatçı yapısı sebebiyle, sahibinin baskın ve otoriter olmasını tercih etmektedir. Eğitim konusunda biraz zorluk çıkaran Dachshund, sabırlı ve uzun bir sürecin ardından tüm komutları öğrenecek ve uygulayacaktır.

Bakımı
Dachshundın bakımı için özel bir program ya da ilgiye gerek yoktur. Tüyleri kısa ve düz olduğundan, tüy dökmeyecek ve sahibine sorun çıkarmayacaktır. Havlamaya karşı çok fazla isteği olduğundan, bahçeli ve sakin ortamlarda bakılması daha uygundur. Haftada bir defa, tüylerinin taranması ve gerektiğinde banyosunun yaptırılması, bakımı için yeterli olacaktır. Sarkık kulaklarının enfeksiyon kapmaması için kulak içi temizliğine özen gösterilmelidir. Sırtı çok hassastır ve çocukların sırtına çıkmasına izin verilmemelidir.

Beslenmesi
Dachshundın beslenmesinde, düzenli diyet programı kullanılmalıdır. Kilo almaya çok meyilli olan Dachshund cinsi köpekler, belirli aralıklarla kuru mama tüketmelidir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular Forum Tarih
Garfield Off/Topic 0 20

Benzer konular