Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Doğu cılıbıtı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Hazar avcısının yetişkin erkeği beyaz alnını, şehvetini, gözün üstünde bandı, yanakları, boğazı çenesini tutar. Taç, ense ve tüm üst kısım kumlu-kahverengimsi. Craw ve ön göğüs, dar siyah bantla alttan süslenmiş; Diğer bölümler beyazdır. Uçuş tüyü siyah-kahverengi, aksiller beyazdır. Kuyruk tüyleri aynı renkte kumlu, kahverengimsi fakat dış tüyler diğerlerinden daha soluktur. Bill siyah, bacaklar yeşilimsi-kahverengi. Gözler kahverengi Kadın erkekten ayırt edilebilen, cüruf rengi olmayan, grimsi sarı renktedir; ve siyah alt sınırda bant eksikliği nedeniyle. Kışın tüylerdeki yetişkin kuşlar üst kuş tüylerinin kılcal damar kenarlarıdır; tarlamada kahverengimsi yama rufuslu bir yama var; tüylerin beyaz kısımları soluk kahverengimsi renktedir. Gençler kışın tüylerindeki yetişkinlere benzer, ancak üst kısımlar tüyleri berrak sarı kenarlıdır. Ölçüler: kanat 136-159 mm, fatura 18 -24 mm. Ağırlık: 63-91 gram.


Habitatı
Otlaklar ve yarı çöllerde yaşar, tatlı su ve deniz kıyısında pek bulunmaz.Tuzlu toprakları tercih ederler.Hazar cılıbıt ırkları çöl ve çöl bozkır habitatlar arasında, seyrek bitki örtüsü çalı,su kenarında varan yüksekliklerde yaklaşık 800 metre tercih alanlarıdır.
Yayılışı
Merkezi Asya'da açık otlakta, çoğunlukla Hazar Denizi'nin kuzey ve doğusunda yazın görülürler
Orta Doğu'da geçit döneminde bulunur. Kış aylarında ılıman iklimlerde daha fazla Doğu ve güney-doğu Afrika, 6.000 kilometre kadar bulunurlar.
Beslenme
Diğer yağmurkuşlarına benzer bir yolla beslenir, çoğunlukla otlak veya tarım arazisinden larval böcekler ,karıncalar, tırtıllar, sinekler ve diğer küçük avları seçer. Böcek ve onların larvaları ile beslenir.
Biyolojisi
2 yaşında üreyebilecek olgunluğa ulaşır; dişi yuvaya 3 yumurta bırakır; yumurta ebatları: 36,2 - 39,3 x 26,4 - 28,2mm. kuluçka süresi 30 gündür.Yumurtaya dişi ve erkek değişerek yatarlar.
Göçü
Kış aylarında ılıman iklimlerde daha fazla doğu ve güney-doğu Afrika,
Popülasyonu
Bu türün, yayılış alanı 100,000-1,000,000 km ²'in bu alandaki tahmini nüfus , 40,000-55,000.
Davranışları
İnsanlardan korkmaz, genellikle bir taşın ya da tümseğin tepesine tünemiş olarak görülür.Koşarak böcek kovalar ,aniden durarak avını avlarlar.Diğer cılıbıtlar gibi hızlı hareket ederler.Bataklık kırlangıçları ile beraber görülebilirler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular