Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

En Sık Beslenen Ve En Popüler Evcil Kuş Türleri

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Evcil hayvan sahiplenmek isteyenler genellikle tercih haklarını kedi ya da köpeklerden yana kullanıyorlar. Bu seçimi yapmadan önce sahipleneceğiniz hayvanın bakım koşullarını ve ihtiyaçlarını göz önünde bulundurmak yerinde olacaktır. Hangi evcil hayvanı sahiplenebileceğinizi belirlerken dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta da yaşam tarzınızdır. Eğer evde geçirdiğiniz süre kısa ise, yani yoğun çalışıyorsanız ve çoğunlukla dışarıda iseniz, köpek ya da kedi sahiplenmek sizin için ideal bir seçim olmayacaktır. Çünkü kedi ve köpek sizinle düzenli ve sık etkileşim halinde olmak ister. Örneğin köpekler, tuvalet ihtiyaçlarının giderilmesi için günde iki kez dışarı çıkarılmalıdırlar. Akvaryum ise profesyonel bir hobi gibidir, sürekli özen ister ve kediler ile köpekler gibi balık türleri sizinle doğrudan iletişime geçmedikleri için herkes için tatmin edici olmayabilirler. Bu durumda evcil hayvan seçimini kuşlardan yana yapabilirsiniz.

Kuş bakımı, kedi ve köpek bakımından daha kolaydır. Ama kuşlar hassas hayvanlar oldukları için, bulundukları odanın ısısı, serin ve nemli olmaması ile kaliteli mama kullanımı kuş bakımının önemli sac ayaklarındandır. Kuşlarınızın sağlıklı beslenebilmesi için Petihtiyac.com’un tüylü dostlarınıza sunduğu Eurogold Kuş Yemi çeşitlerini mutlaka deneyin. Çok zeki canlılar olan kuşlar, hızlı öğrenir ve sizinle iletişime geçebilirler. Ayrıca kuş bakımı oldukça ucuzdur. Kuşları gezdirmeniz de gerekmediğinden sizin için doğru türü belirleyip evinizde besleyebilirsiniz. Gelin şimdi evde beslenebilecek birkaç kuş türüne göz atalım.

Muhabbet Kuşu
Evcil kuşlar arasında en çok tercih edileni muhabbet kuşlarıdır. Farklı birçok türü bulunan muhabbet kuşları, neşeli yapıları ve güçlü adaptasyonları ile evde beslenmeye çok uygundur. İdeal bir evcil hayvan olan bu kuşlar, ev yaşamına ve insanlara çabuk uyum sağlarlar. Muhabbet kuşları, ortalama 11 yıl yaşar. Ayrıca zeki yapıları ve taklit yetenekleri sayesinde eğitildikleri zaman kelime öğrenebilir ve konuşabilirler. Doğal yaşam alanlarında sürü halinde yaşadıkları için kendi türünde başka kuşlarla aynı kafesi paylaşabilirler. Fakat dişileri, erkek muhabbet kuşlarına göre daha agresiftir. Erkek muhabbet kuşları ise dişilere göre daha hareketli ve aktiftirler. Ayrıca erkek muhabbet kuşları daha çok kelime öğrenebilirler. Eğitilmeye ve insanlarla iletişim kurmaya çok meyilli olan bu kuşlar, aşırı sıcaktan ve soğuktan çok etkilenirler. Narin yapıları belirli sıcaklıklarda yaşamalarını gerektirir.

Cennet Papağanı
Anavatanı Afrika olan Cennet Papağanı, doğal olarak sıcak ve nemli ortamlardan hoşlanır. Genellikle çift olarak yaşamayı severler. Eğer tek başına beslenecekse çok fazla ilgilenilmesi gerekir. İlgi eksikliği ya da eşinden ayrılması strese girmelerine neden olabilir. Strese giren Cennet Papağanları, kendi tüylerini yolarlar. Muhabbet kuşlarına göre bakımları daha zordur. Büyüklükleri 12 cm ile 17 cm arasında değişir. Diğer evcil kuşlara göre daha yüksek tonda ötmelerinin yanında hareketli ve sıcak hayvanlardır. Çok zeki olmalarına rağmen konuşma yetileri sınırlıdırKanarya
Adını Kanarya Adaları’ndan alan bu türün erkekleri daha ötücüdür. Güneşin doğmasından batışına kadar ötebilirler. Bakımı maliyetli olmayan Kanaryalar, hassas doğaları nedeniyle özen isterler. Kanaryaların kafesleri ve suları sürekli temiz tutulmalı, kafesin yeri değiştirilmemelidir. Kafes, rüzgâr almayan bir yere koyulmalı, kafesin koyulacağı ortam çok sıcak ya da çok soğuk olmamalıdır.

Kanaryalar, banyo yapmayı sevdikleri için kafeslerinin içine bir de kuş banyosu konulmalıdır. Trixie kapalı ve açık banyo modellerine sitemizden ulaşabilirsiniz. Kanaryalarda cinsiyet ayrımı yapmak kolaydır. Dişilerin renkleri daha soluktur. Ortalama ömürleri 10 – 15 yıldır. Çok aktif ve hareketli canlılardır. Fiziksel temastan hoşlanan bir kuş türü olmamalarına rağmen yabani değildirler. Kanaryalar yemeği çok severler ve gün içeresinde yem verilmezse ölebilirler.

Hint Bülbülü
Hint bülbülü, evde rahatlıkla beslenebilecek bir türdür. Anavatanları Avustralya olan Hint Bülbülleri, Zebra İspinozu olarak da adlandırılır. İnsanlarla iyi geçinseler de fiziksel temastan kaçınırlar. Kendi türüne sosyal olan Hint Bülbülleri, yalnız yaşamayı sevmezler. Ayrıca bu kuşlar çok kolay da üredikleri için çiftler halinde beslenirler. Çok hareketli ve narin bir kuş türü olan Hint Bülbüllerinin bakımı zor değildir. Doğada 3 ile 4 yıl yaşayabilen bu tür, iyi bir bakım ve beslenme ile çok daha uzun ömürlü olabilir. Hint Bülbülleri, muhabbet kuşlarından daha küçük ebatlara sahiptir ve onlardan farklı olarak konuşmayı öğrenmezler. Sessizlikten hoşlananlar için beslemeye uygun olmayan bu kuşlarda cinsiyet ayrımı yapmak çok kolaydır. Dişileri turuncu, erkeleri ise kırmızı gagaya sahiptirler.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular