Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Erkek Köpekler Kızgınlığa Girer mi?

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Muhtemelen dişi köpeklerin kızıştığını duymuşsunuzdur - peki ya erkekler? Erkek köpekler de kızışır mı? Kızışıyorsa bu ne kadar sürer? İşte evcil hayvan ebeveynlerinin bilmesi gerekenler.

Kızışmış Erkek Köpekler?
Erkek köpekler kızgınlığa girer mi? Kısaca: Hayır. "Kızışma" dişi köpeklerin, erkeklerle çiftleşmeye hazır oldukları üreme döngülerindeki zamanı ifade eder. American Kennel Club'a göre erkek köpekler kızışmaz; buna karşılık yaklaşık 6 aylıkken üreyebilir duruma geldikten sonra tüm yıl boyunca çiftleşebilirler.

Bir köpeğin ırkı ve boyu, ilk kızışma zamanında bir rol oynar, ama genel olarak konuşmak gerekirse çoğu köpek yaklaşık 6 ay civarında cinsel olgunluğa erişir - bazı köpekler dört aylıkken bile kızışabilirken büyük ve dev ırkların ilk kızışma döngüsüne girmesi iki yıla kadar uzayabilir. Kızışma döngüsü her altı ila sekiz ayda bir gerçekleşir ve yaklaşık üç hafta sürer. Kızışma döneminde dişi bir köpek erkek köpeklere özellikle çekici gelir ve şişmiş vulva, vajinal kanama ve daha sık idrara çıkma yaşayacaktır.

Kızışmış Bir Dişinin Çevresindeki Erkek Köpeğinizle İlgilenme
Her ne kadar erkek köpekler kızışmasa da kızışan dişi köpekler, onların üzerinde çok büyük bir etki yaratır.

Bir dişi köpek kızışma dönemine girdiğinde, kokuyu alan erkek köpekleri cinsel olarak uyardığı kanıtlanan Metil p-hidroksibenzoat isimli bir feromon yayar. Bu elbette kasıtlıdır - fakat siz ve dört ayaklı dostunuz için tam bir kaos yaratabilir. Kısırlaştırılmamış bir erkek köpek, civardaki kızışmış bir köpeğin kokusunu aldığında tüm odak noktası o köpek olacaktır. Dişi köpeğin döngüsü boyunca erkek köpek yemek yemeyi kesebilir, işaretlemesini artırabilir, giderek saldırganlaşabilir ve kızışmış dişi köpeği arayıp bulmayı saplantı haline getirebilir.

Kısırlaştırılmamış bir dişi köpeğin yakınında yaşayan kısırlaştırılmamış bir erkek köpeğiniz varsa, çiftleştirmeyi düşünmüyorsanız kızışma dönemindeyken o dişi köpekten olabildiğince uzak durun. Erkek köpeğinizi bol miktarda bağımsız egzersiz ve aktivite yapmaya çıkarın ve elinizden geldiğince dikkatini başka yere yönlendirmeye çalışın. Bu zamanlarda belirli feromon spreyleri yararlı olabilir, özellikle de en baştan iki köpek arasında belirli bir mesafe varsa. Bu spreylerden herhangi birini kullanmadan önce veteriner hekiminize danıştığınızdan emin olun.

Kısırlaştırma Nasıl Yardımcı Olabilir

Erkek köpeklerin kısırlaştırılması, işaretleme, binme ve dolaşma gibi cinsel olgunlukla ilişkili olumsuz davranışların birçoğunu törpülemeye yardımcı olabilir. Belirli türde saldırganlıkları da azaltabilir. Kısırlaştırma, iyi huylu prostat hiperplazisi (büyümüş prostat bezi), anüs çevresi tümörler ve fıtıklar, testiküler tümörler ihtimalini azaltmaya yardımcı olabilir.

Artık biliyorsunuz: Erkek köpekler kızışmaz. Ama bu onların cinsel olgunluklarının, onlar veya evcil hayvan ebeveynleri için daha kolay olduğunu belirtmez. Özellikle kısırlaştırılmamışsa köpeğinizin davranışlarıyla nasıl başa çıkacağınızı öğrenmek için veteriner hekiminize danıştığınızdan emin olun.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular