Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Ev kırlangıcı

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Tanımı
Bölgede kuyruk sokumu ve alt tarafı beyaz olan tek kırlangıçtır, bu özelliği ile kızıl kırlangıca benzer.
Üst tarafı koyu lacivert, gencininki kahverengidir.
Kuyruk çatalı derin değildir.
Kırlangıçlar; küçük, ince yapılı, kısa boylu ve zamanının çoğunu havada geçiren kuşlardır. Kuyruklar çatallıdır.
Gagaları kısa ve geniştir.
Eşlerin dış görünüşleri aynıdır.
İyi ve hızlı uçucudurlar.

Üç alt türü bulunur;
Du urbicum: Batı , Batı ve Kuzey Avrupa'dan Batı Sibirya'ya kadar bulunur. Sahra altı Afrika'da kışlar.
Du meridionale: Güney Avrupa, kuzey Afrika ve batı orta Asya'da bulunur. Afrika ve Güneybatı Asya'da kışlar. Nominal yarıştan daha küçüktür.
Lagopodum: Doğu Asya, Kuzey Moğolistan ve Kuzeydoğu Çin'de bulunur. Genelde Güneydoğu Asya'da kışlar. Bu cinsin alt sırtında daha fazla beyaz ve daha az çatallı kuyruğu vardır.


Habitatı
Şehirlerde, köylerde ve açık alanlarda koloniler kurar.
İnsana yakın yerlerde; çiftlikler, köyler, küçük yerleşimler ve bunun dışında kaya duvarları, mağaralar ve taş ocaklarında yuva yapar, yuvasını çoğunlukla dik bir köşeye iliştirir. Çamurdan örülen yuvasını yarın bir çanağa benzer.
Yuvasını tavana yapıştırır yuva girişi tavana değer.
Yayılışı
Bu tür, Avrasya ve Afrika'da yaygın olarak dağılmıştır. İlkbahar ve yaz aylarında, Avrupa'nın çoğunda, Orta Doğu'nun bazı kısımlarında ve Kuzey Asya'da yaşarlar.
Kış geldiğinde, güneye Sahra Altı Afrika, doğu Hindistan, Bangladeş, Myanmar, Tayland, Kamboçya ve Vietnam'a doğru hareket ederler. Bu aralığın bazı bölgelerinde daha yaygındır ve diğer bölgelerde popülasyonları daha küçüktür.

Türkiye’ de yaz aylarında sahil şeridi boyunca üreme faaliyeti gözlenir.
Beslenme
Ev kırlangıçları, çoğu serçe gibi böcek yiyicidir. Diyetlerinin büyük çoğunluğu böceklerden oluşur ve esas olarak uçan böcekleri avlarlar. Ortak avlarından bazıları sinekler, yaprak bitleri, uçan karıncalar ve daha fazlasını içerir.

Bu uçan böcekleri havadan yakalarlar. Sulu alanlarda yere kadar uçarlar ve diğer alanlarda yerden 60 ila 160 ft. yükseklikte avlanırlar.
Biyolojisi
Coğrafi bölgelere göre değişmekle birlikte Nisan – Mayıs aylarında üreme başlar.
Yılda 2-3 kez yumurtlayabilir. 2 ila 6 adet arasında yumurta bırakılır.
Kuluçka süresi 13 – 19 gündür. Tüylenme dönemi 19 – 25 gün arasındadır.
Göçü
Avrupa, Kuzey Afrika ve Asya'nın ılıman bölgelerinde ürer. Ev kırlangıçları göçmendir ve kışı Sahra altı Afrika ve tropikal Asya'da geçirir. Üreme mevsiminden sonra birkaç yüz veya binlerce kuşluk büyük sürüler halinde göç ederler. Avrupa genelinde yaz aylarında görülür.
Popülasyonu
Korunma durumu, bir canlı türünün günümüzde ya da gelecekte varlığını sürdürmeye devam etme olasılığının bir göstergesidir.
Bu gösterge, türe ait kalan birey sayısı kadar, zaman içindeki nüfus artış ya da azalışları, başarılı üreme oranları, bilinen tehditler gibi çeşitli etmenler göz önünde bulundurularak belirlenir.
Dünya çapında en çok bilinen korunma durumu listeleme ve derecelendirme sistemi, Dünya Korunma Birliği (The World Conservation Union, IUCN) Kırmızı Liste'sidir
IUCN Nesli Tükenme Tehlikesi Altında Olan Türlerin Kırmızı Listesi ("IUCN Kırmızı Listesi" ve bitki ve hayvan türlerinin dünyadaki en kapsamlı Küresel Koruma durumu envanteridir.
IUCN Kırmızı Listesi Uluslararası Doğal Hayatı ve Doğal Kaynakları Koruma Birliği tarafından sürdürülmektedir.
IUCN Kırmızı Listesi, kesin ölçüt kullanılarak, binlerce tür ve alttürlerin nesillerinin tükenme riskini değerlendirerek oluşturulmaktadır.
Bu ölçüt tüm türlerle ve dünyanın her bölgesi ile ilgilidir. Kırmızı Liste ile amaçlanan; koruma meselelerine kamunun ve politikacıların dikkatini çekmek ve bununla birlikte türlerin yok oluşunu azaltmak için uluslararası camiaya yardım etmektir.
Güçlü bir bilimsel altyapı ile oluşturulan IUCN Kırmızı Listesi, biyolojik çeşitliliğin durumu ile ilgili en geçerli rehber olarak kabul edilmektedir.

Davranışları
Ev kırlangıçları, gün boyunca en aktif olan günlük kuşlardır. Onları genellikle sürü olarak bilinen gruplar halinde görürsünüz. Oldukça sosyaldirler ve birbirlerine yakın yaşamayı tercih ederler. Küçük kolonilerde diğer çiftlere yakın şekilde ürerler. Çoğu koloni 10'dan fazla çift içermese de, bazı koloniler binler içinde sayılara ulaşır.

Avlanma sırasında havadaki böcekleri kovalarken dalabilir, süzülebilir, çırpınabilir ve spiral yapabilir. Hızlı ve kuvvetli kanat vuruşları kullanarak sık dönüşlerle hızlı uçar.
Avını uçarken takip eder ve avlanırken saatlerce havada kalabilir. Gruplar halinde ve hatta bazen diğer kuş türleriyle birlikte yiyecek arar. Yuvadan belli bir mesafede avlanır ve 2 kilometreye kadar yol alabilir.
Ayrıca böcekleri gagaladığı veya bir kayanın veya bitki örtüsünün üzerinde dinlendiği yerde avlanır.
Tarlalardaki sabanları takip eder ve büyük hayvanlardan ve çiftlik hayvanlarından rahatsız olan böcekleri yakalar.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular