Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Evin İçine Dışkılama

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Kediler çoğunlukla tuvalet alışkanlıkları konusunda çok titizdir ve tutarlı bir şekilde, varsa evin içindeki kum kabını kullanacak ya da bahçeye dışkılayacaktır. Bu nedenle dışkısını içeriye yapıyorsa, bu durum endişe verici olabilir

Kediniz rahatsızsa, bir odada kapalı kalmışsa ya da aniden korkmuşsa, bazen bu durum bir defaya mahsus bir kaza olarak gerçekleşebilir. Evde uygun olmayan bir şekilde dışkılamaya devam ederse, kedinin sağlık ve refah durumu incelenmelidir.

Gray tabby kitten pawing at the air.

Nedeni ne olursa olsun, ceza bir çözüm değildir. Bu yalnızca kediyi daha korkak hale getirecek ve sorunu kötüleştirecektir. Alüminyum folyo, biber, limon kabuğu ya da bir su tabancası gibi caydırıcı unsurlar, yanızca davranışı başka bir bölüme yönlendirir, daha fazla endişe duymasına neden olur ve davranışın temelinde yatan nedenin araştırılmasını geciktirir. Bu sorun rahatsız edici bir yapıda olmasına karşın, bunun kirli bir protesto olmadığını unutmamanız önemlidir! Kedi intikam almaz ya da misilleme yapmaz; onun dünyasında yanlış giden bir şey var ve bunun ne olduğunu anlamak için biraz dedektiflik yapmanız gerekiyor.

Dışkı yapılan bölümlerin temizlenmesi

Gerçek bir kaza olsun ya da olmasın, kedi özel bir yere dışkıladığında, hassas burnu, onu aynı yeri düzenli bir şekilde tuvalet olarak kullanmaya teşvik edecektir.

Alışkanlıktan kurtulmanın en iyi yolu, kediyi mümkün olduğunca uzun bir süre bu bölümden uzak tutmak, kedinin algılayabileceği herhangi bir kokuyu yok etmek ve erişimini engellemek için mobilyaları kullanarak yerleşimi değiştirmektir. Bu bölümü %10 biyolojik solüsyon ya da enzimatik toz deterjan ile yıkayın, soğuk su ile durulayın ve kurumaya bırakın.

Kedim niçin evin içine dışkılıyor?

Her kedinin evin içine dışkılamaya başlamak için çeşitli nedenleri vardır. En sık karşılaşılan nedenler, olası çözümleriyle birlikte aşağıda sıralanmaktadır. Rahatsızlık. Kedi huzursuz olduğundan veya yalnızca kum kabına ya da dışarıya yapamadığından, üriner sistem rahatsızlığı ya da ishal, dışkılamaya neden olabilir.

Rahatsızlık. Kedi huzursuz olduğundan veya yalnızca kum kabına ya da dışarıya yapamadığından, üriner sistem rahatsızlığı ya da ishal, dışkılamaya neden olabilir.

Olası çözüm: Bir veteriner hekim tarafından tedavi edildiğinde, çoğunlukla kedinin alışkanlıkları normal uygun şekline geri dönecektir. Kum kabında rahatsızlık yaşamaları halinde, kediler bazen içeriye dışkılamayı sürdürecektir; bu durumda başka bir yere ilave bir kum kabı konması ve kedinin bunu kullanması için teşvik edilmesi gerekecektir.


İleri yaş. Yaşlı bir kedi, kötü havada dışarıya çıkma riskini göze almak istemeyebilir ya da eklem sertliği nedeniyle kedi kapısını kullanma konusunda sorun yaşıyor olabilir. Bir kedi yaşlandıkça daha güvensiz hale gelir ve çevredeki diğer kedilerin varlığını tehdit olarak algılayabilir.

Olası çözüm: Bir dönemde, yaşlı kedilerin evin içinde güvenli ve ulaşılabilir tuvalet malzemelerine gereksinim duyması neredeyse kaçınılmazdır. İçeride bir kum kabı sağlanması sıklıkla bu sorunu çözümler. Yaşlı kedilerde dışkılamanın tıbbi nedenlerinin dışlanması her zaman önemlidir.Korku ya da kaygı. Kediler dışarıda dışkılama sırasında en savunmasız durumlarındadır ve tehdit edildiklerini hissederlerse, bunu yapmaktan vazgeçebilirler. Başka kediler çoğunlukla en büyük sorundur; ancak komşunun kedisi ve hatta ani bir gürültü de sorun oluşturabilir.
Olası çözüm: Evin içinde ayrı bir kum kabı sağlanması, hissettiği kaygıyı ortadan kaldıracak ve kedinin tuvalet yerini uygun bulmak için kesin bir karar vermesi gerekecektir. Bahçe ziyaretlerinde kediye eşlik edilmesi de yardımcı olabilir. Kediniz normal olarak tuvalet olarak evden oldukça uzak bir yer seçmiş olabilir; dolayısıyla bu da, kendi bahçesini daha cazip hale getirmek için yararlı olabilir. Eve göreceli olarak yakın (eve geri dönmesinin kolay olması için), sakin bir köşede bir tuvalet alanı oluşturun ve bol miktarda yer kömürü içermeyen toprak ya da kumla karıştırın.


Yabancıların varlığı. Evde yabancılar varsa ve kum kabına erişmesi ya da dışarıya çıkması için kedinin konuğun olduğu odadan geçmesi gerekecekse, bu durumda bazen kedi evin içine idrarını yapacak ya da dışkılayacaktır. Bazı kedilerde, sahipleri dışarıya çıkıp evi savunmak için onları kedi başına bıraktığında 'evde tek başına kalma' kaygıları vardır. Bakım sağlayan bir yabancının varlığı, bazı kedilerin yoğun bir tehdit hissetmelerine ve sonuç olarak bir bölgeyi, özellikle de sahibinin yatağını güçlü, tanıdık ve güven verici bir kokuyla 'işaretlemelerine' neden olabilir.

Olası çözüm: kedinin 'hazırlıksız yakalanması' ihtimaline karşı sığınak aradığı odaya bir kum kabı koyun. 'Evde tek başına' dışkılamasını önlemenin en iyi yolu, yatak odasının kapısını kapılı tutmak ve siz olmadığınızda kedinize bakacak olan kişiye alışmasını sağlamaya çalışmaktır. Bazı kediler geride tek başına bırakıldıklarında strese karşı özellikle yatkındır ve saygın bir geçici kedi bakım merkezinin ziyaret edilmesi bu kediler için gerçekten yararlıdır.


Uzman yardımı. İçeriye dışkılama pek çok kedide yukarıda özetlenen teknikler kullanılarak tamamen düzeltilebilmektedir. Bazı durumlarda sorun daha uzun bir süre devam edebilir ve bu sorunu kendi başınıza çözümlemekte ısrar etmek yerine veteriner hekiminizle konuşmanız tavsiye edilmektedir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular