Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Gentoo Penguenleri

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
“Dünyanın en romantik hayvanları” olarak da bilinen, Antarktika’nın en büyük üçüncü canlısı olan Gentoo penguenleri, anavatanları Güney Kutbu olan, topluluklar halinde yaşayan deniz kuşlarıdır. Kafalarındaki beyaz leke ve kırmızı/turuncu gagaları ile göze çarpan bu sevimli hayvanlar, daha çok Antarktika kıtasını çevreleyen adalarda, genellikle vadiler, kayalıklar ve kıyılar gibi buzsuz alanlarda yaşarlar ve oldukça sert iklimlere karşı dayanıklılardır.

Boyları 50 – 90 cm arası değişebilen, ağırlıkları 6 kiloyu bulabilen Gentoo penguenleri, büyüklük sıralamasında imparator penguen ve kral penguenden hemen sonra gelir. En hızlı yüzen penguen cinsi olan Gentoo penguenleri, su altında yedi dakika boyunca kalabilir ve 35 km/saatlik bir hıza ulaşabilir. Etobur olan bu penguenler, çoğunlukla kabuklular, küçük balıklar ve kalamar ile beslenirler.

Soyları tehdit altında olmasa da sayıları dünya genelinde azalmakta olan Gentoo penguenlerinin ortalama ömürleri, 15 – 20 yıldır.

Hangi Alanda Görebilirsiniz?
Gentoo penguenlerini, İstanbul Akvaryum Güney Kutbu Alanı’nda görebilirsiniz.

Bunları Biliyor muydunuz?
Yuvalarını genelde bir araya getirilmiş küçük taşlardan yapan Gentoo penguenleri arasında, bu taşlar kıskançlık, hatta kavga sebebi olabilir. Erkekler, bu taşları çiftleşmek istedikleri dişilere hediye ederek onların dikkatini çekerler.
Ömürlerinin sonuna kadar tek eşli yaşayabilen, bu yüzden de “dünyanın en romantik hayvanları” olarak bilinen bu penguenlerde, erkek ve dişi, yumurtalarının kuluçka sürecini dönüşümlü olarak kuluçkaya yatarak paylaşırlar.
Deniz aslanları, leopar fokları ve katil balina gibi türler, Gentoo penguenlerini avlayan, doğal düşmanlarıdır.
Avlanma ve petrol arama gibi insan aktiviteleri, Gentoo penguenleri için tehdit oluşturmaktadır.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular