Web Analytics

Türkiye'nin En Kaliteli Hayvansever Platformu!

Temiz arayüz, yenilikçi bakış açısı ve stabil bir duruş. Türkiye'nin ilk ve tek marka tescilli hayvanseverler platformu "Hayvanlar.com.tr"
Sevimli dostlarımız hakkında her tür bilgiye rahatça erişip sorunuzu sorabileceğiniz tek platform.

Hint Tavuğu

Tweety

Moderatör
Katılım
6 Ağu 2021
Mesajlar
8,000
Aldığı Beğeni
1
Yaş
38
Konum
Alaska
Minik Dostum
  1. Kuş
Bazı kaynaklara göre dünyanın en eski evcil kümes hayvanı hint tavuğu olarak bilinmektedir. İsmini anavatanı olan Hindistan’dan almıştır. Günümüzde de en çok orada bulunmaktadır. Bu tavuk türü ayrıca asil tavuk olarak da bilinmektedir.

Dünya genelinde “Asil” ismiyle bilinseler de Hint kökenli olmalarından dolayı bizim ülkemizde Hint tavuğu kullanılmaktadır. Ayrıca Hint horozları dövüş horozu olarak bilinmektedir.

En önemli özellikleri bir seferde 10 yumurta bırakıp kuluçkaya yatmalarıdır. Dövüşçü ve saldırgan özelliklerinden dolayı civcivlerini dış tehlikelere karşı korurlar. Bu yüzden de sevilen tavuk ırkları arasında gösterilirler.

Bu tavuk cinsleri Asil olarak adlandırılmasının sebebi safkan olmalarıdır. İnsanlara karşı uysal ve güven vericilerdir. Hint tavuğu yumurtası verimi oldukça düşüktür. Öyle ki yılda en fazla 40 yumurta verebilirler. Ağırlıkları ise 1,5-2 kg arasındadır.

Kas ve kemik yapısı sağlamdır. Duruşu ve görünüşü heybetlidir. Uçma kabiliyetleri gelişmemiştir. Tüyleri kırmızı, siyah, beyaz ve gri renklerdedir. Sert ve çok tüye sahiptir. Civciv halleri geç gelişim gösterir.
 
Tüm sayfalar yüklendi.

Bu konuyu görüntüleyenler

Benzer konular